„Je to stejné jako ve třídě. I dostihové koně musíte někdy rozesadit,“ tvrdí trenér Hegnuse Radek Holčák

Trenéři jsou v podstatě psychologové. Platí to i u koní. Trenér současného vítěze Velké pardubické Radek Holčák prozradil, že každý kůň má svou povahu a potřebuje individuální přístup.

Trenérem vítěze letošní Velké pardubické Hegnuse je Radek Holčák, který dostihové koně připravuje na závody dlouhá léta. Při práci musí myslet i na to, čemu se v lidských sportovních kolektivech říká týmová chemie. Ve své stáji ve Velkých Karlovicích na Valašsku třeba často mění místa, na kterých jednotliví koně stojí.

 „Jsou koně, kteří si nepasují. Je to jak ve třídě, občas je rozesadím,“ prozrazuje s úsměvem Radek Holčák. Koně se podle něj dají rozlišovat úplně stejně jako lidé. „Jsou cholerici, sangvinici, flegmatici, u některých bojujeme s nadváhou, u některých s podváhou, jsou koně i nervózní nebo líní,“ dodává.

Ve stáji ve Velkých Karlovicích mají 24 koní, takže se Radek Holčák může každému věnovat individuálně, samozřejmě s pomocí dalších zaměstnanců.

Za vše pak mluví jeho prohlášení: „Je to strašně různorodá práce. Miluju ji.“

kůň Hegnus - vítěz Velké pardubické 2020

Poslechněte si celý rozhovor, který pro Český rozhlas připravil redaktor David Nekvinda.

 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.