Je důležité, co udělal Palach, má smysl nezůstat lhostejný, říká evangelický farář a básník Miloš Vavrečka
Pozvání do studia přijal evangelický farář Miloš Vavrečka z Pozděchova na Vsetínsku. Přinesl s sebou nejen duchovní moudrost, ale také svou novou sbírku poezie s názvem Když pod kůží, tak perem.
Na Zlínsku žije evangelický farář, Mgr. Miloš Vavrečka a víte, jak začal jeho život? Větou, kterou prohlásila po porodu babička Františka z matčiny strany: „Nech to pokřtít, vždyť je to celé modré a do rána to umře.“ Tak se stal nynější emeritní evangelický farář Miloš Vavrečka na počátku svého života katolíkem.
V rozhovoru jste ho mohli poznat nejen jako duchovního, ale také jako básníka. Mluvil mimo jiné o svých rodinných kořenech, zejména o dědečkovi, Aloisi Švajdovi, který byl v období druhé světové války členem "Obrany Slezska", což byla odbojová organizace proti nacistické okupaci na Opavsku.
Jakou roli v odboji hrál? Jak se dostal z koncentračního tábora v Dachau a jak to ovlivnilo celý život našeho hosta? To si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru s Jarkou Barboříkovou, jehož závěru zazní i básně z jeho knihy „Když pod kůži, tak perem“ a slova Miloše Vavrečky: „Je důležité, co udělal Palach. Má smysl něco udělat. Má smysl nezůstat lhostejný. I drobná věc v dobrém smyslu má obrovský význam.“
Související
-
Výjimečný rozhovor. Jan Antonín Pitínský získal cenu za kulturní přínos pro Zlínský kraj
Divadelní režisér a dramatik Jan Antonín Pitínský je novým nositelem ocenění za významný přínos kulturnímu rozvoji regionu
-
Každé představení nové hry zlínského divadla Dub je premiérou a zároveň derniérou
Městské divadlo Zlín připravilo pro své diváky neobvyklé představení. Hra Dub, která měla premiéru v prosinci 2023, je v každé své repríze neopakovatelná.
-
Major Milan Antoš o účasti na vojenských misích říká: důležité je mít dobré kamarády a hodně práce
Hostem Českého rozhlasu Zlín byl předseda zlínské organizace Sdružení válečných veteránů a účastník misí v Bosně a Hercegovině major Milan Antoš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.