Je důležité, co udělal Palach, má smysl nezůstat lhostejný, říká evangelický farář a básník Miloš Vavrečka

18. prosinec 2023

Pozvání do studia přijal evangelický farář Miloš Vavrečka z Pozděchova na Vsetínsku. Přinesl s sebou nejen duchovní moudrost, ale také svou novou sbírku poezie s názvem Když pod kůží, tak perem.

Na Zlínsku žije evangelický farář, Mgr. Miloš Vavrečka a víte, jak začal jeho život? Větou, kterou prohlásila po porodu babička Františka z matčiny strany: „Nech to pokřtít, vždyť je to celé modré a do rána to umře.“ Tak se stal nynější emeritní evangelický farář Miloš Vavrečka na počátku svého života katolíkem.

V rozhovoru jste ho mohli poznat nejen jako duchovního, ale také jako básníka. Mluvil mimo jiné o svých rodinných kořenech, zejména o dědečkovi, Aloisi Švajdovi, který byl v období druhé světové války členem "Obrany Slezska", což byla odbojová organizace proti nacistické okupaci na Opavsku.

Jakou roli v odboji hrál? Jak se dostal z koncentračního tábora v Dachau a jak to ovlivnilo celý život našeho hosta? To si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru s Jarkou Barboříkovou, jehož závěru zazní i básně z jeho knihy „Když pod kůži, tak perem“ a slova Miloše Vavrečky: „Je důležité, co udělal Palach. Má smysl něco udělat. Má smysl nezůstat lhostejný. I drobná věc v dobrém smyslu má obrovský význam.“

Spustit audio

Související