Inspirace Německem a Rakouskem. V Brně se koná Měsíc autorského čtení, čestným hostem je Rumunsko
Po celý červenec v brněnském divadle Husa na Provázku probíhá 20. ročník festivalu Měsíc autorského čtení.
Letos je čestným hostem Rumunsko. Kromě jednatřiceti rumunských autorů své knihy představují i literáti z Čech, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Z Brna se pak spisovatelé přesouvají do dalších pořadatelských měst: Košic, Ostravy, Wrocławi a Lvova.
Každý večer jsou na hlavním programu dva spisovatelé. V 19 hodin vystupuje zástupce rumunské literární scény, ve 20:30 pak spisovatelé z ostatních zemí. Po čtení pak následují diskuze.
Festival na sebe nabaluje řadu dalších aktivit: v rámci festivalové edice Knihovna MAČ jsou knižně publikovány nové překlady, vzniká filmová čítanka s portréty spisovatelů z čestné země, studentské rozhlasové dokumenty a další.
Související
-
Nejdůležitější ze všeho je vztah mezi já a ty, říká Catalin Dorian Florescu
„Rumunsko je místem mého srdce, mého dětství, je to hlas, který mě stále volá zpět," říká v rozhovoru pro vltavskou Mozaiku rumunský spisovatel Catalin Dorian Florescu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.