Inspirace na příběh filmu Krajina ve stínu přišla z Českého rozhlasu, prozradil autor námětu
Snímek Bohdana Slámy Krajina ve stínu posbíral při nedávném udílení cen České filmové a televizní akademie Český lev nejvíc cen, celkem šest. Autorem námětu a spoluproducentem je zlínský rodák Martin Růžička
Film vypráví historii jedné vesnice v českém pohraničí v bouřlivém obdobíí třicátých až padesátých let minulého století. Je natočen na černobílý materiál a řeší téma kolektivní viny.
Film vznikl na základě skutečných událostí. Téma i konkrétní příběh napadl Martina Růžičku při poslechu Českého rozhlasu, kde jsou jeho oblíbeným pořadem Příběhy 20. století. Asi před 10 lety pak při jízdě autem slyšel jeden z těchto pořadů o událostech v jihočeské vesnici Tušť a zaujal ho natolik, že se rozhodl přivést tento příběh na plátna kin. Ačkoli tenkrát pracoval mimo branži, shromáždil materiály, našel si scénáristu a celý projekt dotáhl do konce i coby spoluproducent filmu.
Nechte se i vy inspirovat Českým rozhlasem. Příběhy 20. století jsou k poslechu každou neděli od 20:05 na frekvencích Českého rozhlasu Plus. Záznamy všech těchto pořadů najdete na https://rozhl.as/pribehy20.
Podle vlastních slov ho velmi mrzí, že se snímek už zřejmě nedostane do kin a lidé ho uvidí jen na televizních obrazovkách nebo na internetu.
"Devět roků jsme tento film chystali, pak nám zavřeli všechny festivaly, kde jsme ho chtěli prezentovat, a pak nám zavřeli kina,“ posteskl si v rozhovor Martin Růžička, který už nedoufá, že by se Krajina ve stínu dostala do kin.
Nabízíme záznam rozhovoru, ve kterém Martin Růžička mluví také o ceremoniálu letošního udílení Českých lvů a o svých dalších projektech.
Související
-
Film Tichý společník natáčený na Uherskobrodsku si na premiéru počká
Hostem Českého rozhlasu Zlín byl Pavel Göbl, český filmový režisér, scenárista a spisovatel. Nabízíme záznam rozhovoru.
-
Obec, která neunikla pozornosti filmařů. Ve Zdislavicích-Troubkách se točil film Requiem pro panenku
Dominantou Zdislavic je zámek, jeho současnou architektonickou podobu mu dali Dubští. Nedaleko svého sídla si nechali postavit rodinnou hrobku.
-
Nový objev. Tomáš Baťa investoval do filmu už před sto lety
Nové dokumenty dokládají, že do filmu zlínský podnikatel investoval už mnohem dříve, než se dosud vědělo
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...