Inspirace na příběh filmu Krajina ve stínu přišla z Českého rozhlasu, prozradil autor námětu
Snímek Bohdana Slámy Krajina ve stínu posbíral při nedávném udílení cen České filmové a televizní akademie Český lev nejvíc cen, celkem šest. Autorem námětu a spoluproducentem je zlínský rodák Martin Růžička
Film vypráví historii jedné vesnice v českém pohraničí v bouřlivém obdobíí třicátých až padesátých let minulého století. Je natočen na černobílý materiál a řeší téma kolektivní viny.
Film vznikl na základě skutečných událostí. Téma i konkrétní příběh napadl Martina Růžičku při poslechu Českého rozhlasu, kde jsou jeho oblíbeným pořadem Příběhy 20. století. Asi před 10 lety pak při jízdě autem slyšel jeden z těchto pořadů o událostech v jihočeské vesnici Tušť a zaujal ho natolik, že se rozhodl přivést tento příběh na plátna kin. Ačkoli tenkrát pracoval mimo branži, shromáždil materiály, našel si scénáristu a celý projekt dotáhl do konce i coby spoluproducent filmu.
Nechte se i vy inspirovat Českým rozhlasem. Příběhy 20. století jsou k poslechu každou neděli od 20:05 na frekvencích Českého rozhlasu Plus. Záznamy všech těchto pořadů najdete na https://rozhl.as/pribehy20.
Podle vlastních slov ho velmi mrzí, že se snímek už zřejmě nedostane do kin a lidé ho uvidí jen na televizních obrazovkách nebo na internetu.
"Devět roků jsme tento film chystali, pak nám zavřeli všechny festivaly, kde jsme ho chtěli prezentovat, a pak nám zavřeli kina,“ posteskl si v rozhovor Martin Růžička, který už nedoufá, že by se Krajina ve stínu dostala do kin.
Nabízíme záznam rozhovoru, ve kterém Martin Růžička mluví také o ceremoniálu letošního udílení Českých lvů a o svých dalších projektech.
Související
-
Film Tichý společník natáčený na Uherskobrodsku si na premiéru počká
Hostem Českého rozhlasu Zlín byl Pavel Göbl, český filmový režisér, scenárista a spisovatel. Nabízíme záznam rozhovoru.
-
Obec, která neunikla pozornosti filmařů. Ve Zdislavicích-Troubkách se točil film Requiem pro panenku
Dominantou Zdislavic je zámek, jeho současnou architektonickou podobu mu dali Dubští. Nedaleko svého sídla si nechali postavit rodinnou hrobku.
-
Nový objev. Tomáš Baťa investoval do filmu už před sto lety
Nové dokumenty dokládají, že do filmu zlínský podnikatel investoval už mnohem dříve, než se dosud vědělo
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.