Drtivá většina lidí novou nemocnici chce, říká hejtman Čunek. Obyvatelé Malenovic se bojí hluku

Plány nové nemocnice ve Zlíně
Plány nové nemocnice ve Zlíně

Obyvatelé Malenovic se bojí toho, aby návštěvníci nemocnice na místo parkovacích domů nevyužívali parkovací místa u jejich domů.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek diskutoval s obyvateli Zlína-Malenovic o plánech výstavby nové krajské nemocnice.

Vedení kraje chce právě v této čtvrti zdravotnický areál v nejbližších letech vybudovat. Během dvou a půl hodinové rozpravy zazněly obavy lidí Malenovic ze zvýšení dopravy, hluku nebo zabírání parkovacích míst.

Den D bude 8. dubna. Krajští zastupitelé rozhodnou o stavbě nové nemocnice ve Zlíně

Vizualizace nové nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

Investiční náklady na novou nemocnici jsou vyčísleny na 7,954 miliardy korun s DPH. Stavba samotná a vybudování inženýrských sítí by mělo stát pět miliard korun

Nemocnice by měla vzniknout u frekventované komunikace, která je hlavním tahem z dálnice a Otrokovic směrem do Zlína. Kvůli nemocnici by se komunikace měla rozšířit a vzniknou tam odbočovací pruhy. Hluk a prach z hlavní silnice by směrem do areálu nemocnice i sousední bytové zástavby měly odclonit čtyřpatrové parkovací domy porostlé zelení, které budou stát u silnice.

Z boční strany areálu přiléhající k bytovým domům by hluk měl odclonit pás zeleně. Kraj původně nabízel možnost postavit i z boční strany parkovací domy, ale obyvatelé žijící v blízkosti je odmítli. Proto by tam měl podél Husovy ulice vzniknout jen pás zeleně.

Obyvatelé z Malenovic jsou rozděleni tak napůl. Části lidí nemocnice nevadí, dalším se bojí především hluku z dopravy.

„Jsem přesvědčen, že drtivá většina obyvatel si novou nemocnici přeje,“ uvedl po diskusi hejtman Čunek. Podle něj pokud lidé z Malenovic chtěli zachovat výhled do krajiny, mohli si pozemky koupit. „Jinak by to vždy vyrostla nějaká stavba,“ dodal Čunek.

Nová nemocnice by měla stát 7,954 miliardy korun s DPH. Podle Čunka by mohla být hotova za šest let, zatímco postupná rekonstrukce současného nemocničního areálu by stála téměř deset miliard a trvala by 12 let. Kraj je podle hejtmana schopen do zahájení výstavby ušetřit až tři miliardy korun, na zbytek by si vzal úvěr.

Spustit audio

Související