Domácí karanténu nejlépe přečkáte pravidelným režimem i pohybem, říká psycholožka
Psycholožka Alena Kutnarová z uherskohradišťské Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně radila, jak v klidu přečkat karanténu.
Kvůli zabránění šíření koronaviru a vládním nařízením zůstává doma stále více lidí. Nucený domácí pobyt ale také doléhá na mnoho seniorů, kteří jsou nejvíce ohroženou skupinou.
Jak se v dobrém psychickém zdraví přes toto období překlenout, o tom ve vysílání Českého rozhlasu Zlín hovořila psycholožka Alena Kutnarová z uherskohradišťské Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Čtěte také
Nejdůležitější je podle ní najít si pravidelný režim. „Plánovat si, co udělám další den,“ uvedla příklad. Zdůraznila, že důležité je udržovat se v klidu, zároveň i zařadit do denního programu jakýkoli pravidelný pohyb. „Vzpomenout si třeba také, že starší lidé přečkali mnohá těžká období,“ uvedla příklad pro povzbuzení.
Lidé v karanténě, kteří jsou například sami, by měli zároveň udržovat kontakty. „Klidně telefonicky,“ uvedla Kutnarová. Pomoci se zabavit mohou seniorům například také hlídání vnoučat nebo krátké procházky se psem s dodržením pravidel udržovat vzdálenost alespoň dva metry od dalších osob a chránit se rouškou.
Rady, jak přečkat karanténu, si můžete poslechnout v záznamu.
Související
-
60. ročník Zlín Film Festivalu se přesouvá na začátek září
Pořadatelé Zlín Film Festivalu přesunují konání letošního ročníku na termín 4. až 10. září 2020. Činí tak v souvislosti s pandemií koronaviru.
-
Bez roušky ani na krok. Preventivní opatření se rozšiřuje na celý Zlínský kraj. A nově i celé Česko
Na celém území Zlínského kraje musí lidé od zítřka nosit roušku nebo jinou ochranu úst a nosu. Opatření se nově z rozhodnutí vlády rozšiřuje na celé Česko.
-
Nošení roušek považuji i za velmi důležitý akt solidarity, řekla epidemioložka Hana Ševčíková
O přínosu a významu pro ochranu zdraví při nošení roušek v současné době ve vysílání Českého rozhlasu Zlín hovořila epidemioložka Hana Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.