David Čáp o kyberšikaně

9. únor 2012

S psychologem PhDr. Davidem Čápem jsme si povídali o tom, jaký vliv může mít na osobní život člověka kyberšikana.

Probírali jsme různé druhy kyberšikany. Především jsme hovořili o tom, kdo bývá nejčastějším pachatelem internetové šikany. A mluvili jsme i o tom, jaké si tito agresoři vybírají oběti. Věnovali jsme se i tomu, co oběti takové agrese prožívají. Povídali jsme si o způsobech, jak jim lze pomoct, aby se s tím dokázaly vyrovnat.

Šikana, při které agresor využívá různé elektronické prostředky, se odborně nazývá kyberšikana. Představuje velký problém v řadě zemí světa. Často se kvůli ní přijímají nové zákony a bezpečnostní opatření. Například Polsko filtruje na školních sítích přístup k internetu. Jižní Korea rovněž přijímá rozsáhlé restriktivní úpravy ohledně využití internetu, některé země už dokonce ustavily speciální policejní vyšetřovací týmy určené pro boj s kyberšikanou. V USA je od roku 2006 federálním zločinem.

Reprízováno 20. srpna 2012.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.