Cyrilometodějské slavnosti na Velehradě letos nabídnou i unikátní Palladium země české

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Věřící u Palladia země české ve Staré Boleslavi

Při čtvrtečním benefičním koncertě Večer lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku zazní světová premiéra skladby Septteto od Rudolfa Jana. Jde o jednu z připomínek letošního 200. výročí od jeho zvolení třetím olomouckým arcibiskupem.

Dny lidí dobré vůle jsou letos ve znamení čtyř výročí. Poutníci si 4. a 5. července připomenou ve Velehradě na Uherskohradišťsku jedenáct set padesát let od smrti svatého Cyrila a jmenování svatého Metoděje prvním moravským arcibiskupem. Slavnosti zároveň vyzdvihnou třicáté výročí svatořečení Anežky České a dvě století od zvolení Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem. Organizátoři letos dostanou na Velehrad i jeden unikát - Palladium země české.

„Od Palladia odvozujeme českou státnost, protože bylo předáno na Moravě symbolicky na Velehradě a posléze díky svaté Ludmile se dostalo do Prahy a ke knížeti České země svatému Václavovi, který si jej velice považoval, a v celých našich dějinách můžeme sledovat velkou úctu v jednotlivých obdobích dějin naší země,“ připomíná tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Reliéf z korintské mědi zobrazuje Madona s dítětem. Palladium je trvale umístěné ve Staré Boleslavi. Na Velehradě bude k vidění v Královské kapli i při bohoslužbě v rámci Národní poutě, tedy 5. července dopoledne.

Stará Boleslav - Palladium země České

„Po osvobození naší země v roce 1945 se s tímto Palladiem konala slavná pouť – poděkování za osvobození naší země v Katedrále sv. Víta na pražských Hradčanech,“ doplnil. Cyrilometodějské slavnosti jsou tradičně i mezinárodním setkáním vozíčkářů. „Letos by se jej mělo zúčastnit asi sto dvacet účastníků,“ říká Michal Umlauf z Maltézské pomoci, hlavní organizátor setkání hendikepovaných z několika evropských států. „Očekáváme skupinky vozíčkářů z Rakouska, Maďarska, Německa, Polska a možná i malinká skupinka z Rumunska,“ vyjmenoval Umlauf.

Mapka - úložna kol ve Velehradě

Smůlu mají ti, kteří chtějí na Velehrad každoročně přijet autem. Pokud nedostanou speciální povolenku, musejí jej odstavit už ve Starém Městě. „Dopravní opatření začíná 4. července v poledne, kdy se uzavře obchvat Starého Města v ulici Tovární a vytvoří se velké parkoviště. To bude zázemím pro všechny návštěvníky a poutníky, kteří přijedou osobními auty. Na tomto místě bude možné odstavit auto a využít kyvadlovou dopravu,“ říká velehradský nezávislý starosta Aleš Mergenthal.

Mapka - stanové městečko ve Velehradě

Slavnosti připomenou výročí 200 let od zvolení Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem. Dokonce ve světové premiéře zazní i jeho skladba, se kterou mu osobně pomáhal Ludwig van Beethoven. „Pobýval často v Kroměříži, jeho přítel byl Ludwig van Beethoven, on byl jeho žákem. V archivu v Kroměříži můžeme nalézt jeho notové záznamy, kde rukou Ludwig van Beethoven dělal opravy těch jeho představ, jeho not, jeho skladeb a na Velehradě díky Jiřímu Pavlicovi a Filharmonii Bohuslava Martinů zazní ve světové premiéře jedna z jeho skladeb, která je určena pro smyčcové a dechové nástroje,“ přiblížil Josef Kořenek.

Skladba Rudolfa Jana s názvem Septteto zazní v rámci Večera lidí dobré vůle, který 4. července začíná v půl osmé večer. Slavnostní Večer lidí dobré vůle přenáší ve čtvrtek živě od 20 hodin také Český rozhlas Zlín.