Čtyři apoštolové, dědek s babkou a tatík s matkou, tak ty všechny můžete najít ve větrném mlýně v Rymicích

10. červenec 2023

Není jich mnoho, a proto stojí za návštěvu. Řeč je o větrných mlýnech, kterých v minulosti bývaly na východní Moravě desítky. V našem prázdninovém seriálu vás zavedeme do několika z nich. Prvním jsou Rymice na Kroměřížsku.

Po stopách větrného mlynářství na východní Moravě se vydal reportér Českého rozhlasu Zlín Roman Verner a jeho první cesta vedla do skanzenu v Rymicích na Kroměřížsku. Průvodcem mu byl etnograf Petr Hlavačka, který mimo jiné prozradil, že jednotlivým částem mlýna se například říká apoštolové, dědek, babka, tatík a matka. Vysvětlil také mechanismus výroby mouky. Z jeho vyprávění také můžete zjistit, z čeho vzniklo úsloví „mít něco za lubem“.

Historický větrný mlýn v Rymicích je celodřevěný. Nejstarší dřevěná konstrukce, která se v tomto mlýně nachází, je z roku 1795. Mlýn je součástí areálu Muzea v přírodě Rymice a je otevřen k prohlídkám i veřejnosti, návštěvní dobu najdete na webu Muzea Kroměřížska.

autoři: Roman Verner , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.