Citlivé srdce propojené s krajinou. Jitka Šuranská byla hudbou, měla energii atomové elektrárny

29. říjen 2019 08:21

Písničkář Jan Žamboch řekl, že Jitka Šuranská měla dar, propojovat své folklorní muzikantské srdce s hudbou různých žánrů. 

Jitka Šuranská převedla moravský folklor do současné doby s virtuozitou houslistky filharmonie a "šmrncem moderní muzikantky.

Šuranská pocházela z Kudlovic u Uherského Hradiště. Absolvovala brněnskou konzervatoř, celý život se věnovala hudbě inspirované folklorem. Byla členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Hrála deset let v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela, od roku 2004 tvořila duo Hudecká úderka s Jiřím Plockem, kterého na svém webu označila za bořitele hranic mezi hudebními žánry. Za album Písňobraní získali v roce 2005 Cenu Anděl. Spolupracovala i se slovenským triem Pacora, producentem Stanem Palúchem, v roce 2013 za její první sólové CD s názvem Nězachoď slunečko získala další Cenu Anděl.

V roce 2014 založila své trio, v němž hráli mandolínista Martin Krajíček a kontrabasista Marian Friedl. Dva roky poté vydali album Divé husy, později druhé Beránci a vlci, jež také získalo Cenu Anděl. Spolupracovala i s písničkářkami Lucií Redlovou, Beatou Bocek, příležitostně hostovala s držitelem tří Cen Anděl, písničkářem Janem Žambochem. Od roku 2014 spolupracovala s Ženským sborem z Kudlovic.

"Neznám muzikanta, který by měl její energii. Vždycky jsem říkal, že je zbytečné dostavovat v Dukovanech nějaké další reaktory, na Moravě už byla Jitka. Kam se na ní s energií hrabala nějaká atomová elektrárna. Kdo Jitku znal, ví, že je jen málo tak přímých a čistých lidí. Nic neuměla dělat na polovic, ani hudbu ani život. Odešla po těžké a rychle probíhající nemoci v domě, který měla nejradši. Doma, v Bělově, s člověkem, kterého měla nejradši. Bojovala až do konce, ona by to jinak ostatně ani neuměla. Jitka měla tři anděly a dnes se sama andělem stala," řekl organizátor festivalu Hradecký slunovrat Václav Müller.

Písničkář Jan Žamboch řekl, že Šuranská měla dar, propojovat své folklorní muzikantské srdce s hudbou různých žánrů. "A vždy pak ve výsledném tvaru vznikala krása a radost. Osmadvacátého října 2019 přišel náš hudební svět o velkou zářivou osobnost. Její slunko mi bude chybět," uvedl.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související