Člověk čistého charakteru, který uměl říkat pravdu do očí. Známí a spolupracovníci vzpomínají na Karla Pavlištíka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Pavlištík

Rodina a veřejnost se dnes ve Zlínském krematoriu rozloučí s historikem Karlem Pavlištíkem. Zemřel 7. prosince ve věku 87 let.

Karel Pavlištík byl zlínský etnograf, národopisec, folklorista, tanečník, choreograf a muzejník. Jako morální a odborná autorita obdržel ocenění města, Zlínského kraje i ministerstva kultury.

V životě ho čekaly dny lepší i horší, včetně nuceného odchodu z někdejšího gottwaldovského muzea. 

Zemřel Karel Pavlištík. Folklorista, etnograf a člověk, kterému celý život vydržela rovná páteř

Karel Pavlištík s Miroslavem Zikmundem

Karel Pavlištík byl jednou z nejvýraznějších osobností folklorního a kulturního života v regionu

„Nesmazatelně se zapsal do činnosti programu Folklorního festivalu ve Strážnici,“ říká archivářka Magdalena Preiningerová. Právě Pavlištík byl tím, kdo inicioval zapsání slováckého verbuňku na seznam Unesco.

Po srpnové okupaci Československa Karel Pavlištík nemohl dělat svoji práci a živil se všelijak, třeba i jako řidič fekálního vozu. „I když měl zakázánu činnost s dětmi, tak si v té době cestu našel a začal spolupracovat s folklorním souborem Kašava,“ dodává Preiningerová

Uměl se na věci dívat třetím okem, dodává divadelník a spisovatel Josef Holcman.

"Etnolog diplomem, zpěvák a tanečník naturelem, vychovatel a filozof povoláním. Absolutně spolehlivý mužský, na němž se dá stavět jako na žule. Člověk čistého charakteru a morálky, který umí říci pravdu do očí i za cenu, že si lidi znepřátelí,“ napsal o Karlu Pavlištíkovi Miroslav Zikmund.

Spustit audio
autor: pes

Související