Cílem sportovních škol není vychovávat vrcholové sportovce, ale přivést děti ke sportu, říká budoucí ředitel jedné z nich Vít Bielka
Fyzická a sportovní připravenost mládeže se rok od roku zhoršuje. Projevuje se to i ve sportovních školách? Pozvání k rozhovoru přijal Vít Bielka, učitel tělocviku a budoucí ředitel takové školy ve Zlíně.
Hned dvě sportovní třídy má v každém svém ročníku Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně. Naplnili je mladí atleti, plavci a hokejisté. A právě o spojení sportu a výuky mluvil moderátor Českého rozhlasu Zlín Pavel Vacek s učitelem tělocviku a od ledna příštího roku i ředitelem této školy Vítem Bielkou.
Na otázku: Proč vůbec existují sportovní školy, jak je propojeno sportování v halách a na stadionech s běžnou výukou a zda mají sportovci nějaké úlevy, Vít Bielka odpovídá: „Cílem naší sportovní školy není vychovávat vrcholové sportovce, i když i to se nám daří, ale přivést děti ke sportu. Pokud jde o rozvrh, ten sportovním třídám sestavujeme na škole až po tom, co nám sportovní kluby dají požadavky časy jejich tréninku. V běžných předmětech pak rozhodně nejsou zvýhodňováni. Základní škola má povinnost žáky vzdělávat, to znamená, že kvantum učiva, které žáci musí zvládnout, je stejné jak u nás, tak na klasické základní škole.“
Podle čeho si škola vybírá děti do sportovních tříd? Jaká je aktuální tělesná zdatnost současné žákovské generace? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v záznamu rozhovoru s Vítem Bielkou.
Související
-
I s vrozenou oční vadou lze učit tělocvik a věnovat se sportu. Důkazem je Patrik Hetmer z Luhačovic
Člověk s handicapem dokáže mnohdy víc, než zdravý člověk. Důkazem je Patrik Hetmer, učitel a paralympijský reprezentant.
-
Zlín byl před devadesáti lety vzorovým městem československé reformy školství
Na místě nynějšího Kongresového centra ve Zlíně dříve stávala Masarykova pokusná měšťanská škola. Ve třicátých letech 20. století byla průkopníkem nových metod vzdělávání.
-
Dneska by neprošlo, jak se učívalo dřív, říká učitel uherskohradišťského gymnázia Drahomír Hlaváč
Hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka byl Drahomír Hlaváč, který učí dějepis na uherskohradišťském gymnáziu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.