Chybějící lékaři na venkově: nováčky by podle Davida Halaty motivovalo zajištění práce pro partnera a vzdělávání pro děti
Obce se potýkají s chybějícími ordinacemi praktických lékařů. Z průzkumu odborné společnosti vyplynulo, že pro nové lékaře rozhodně nejsou motivující peníze.
David Halata zasvětil svůj dosavadní profesní život lékařské praxi v Hošťálkové na Valašsku. O tom, co práce vesnického lékaře obnáší, mluvil v pořadu Den ve Zlínském kraji. Prozradil třeba to, že nejtěžší pro něho bylo vystřídat v pozici lékaře svého otce, který o místní pečoval před ním. Lidé se prý vždy obávají, že nový lékař bude horší než ten původní. David Halata si taky myslí, že pozice vesnických lékařů by mohli a měli obsazovat mladí medici po skončení studia. Získali by tak cennou zkušenost.
„Protože ta práce je o všem. Je to návrat ke kořenům medicíny, taková ta opravdová medicína, která zachovává celostní přístup k tomu pacientovi a celému jeho život,“ vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas Zlín Halata. Domnívá se, že taková zkušenost může být zajímavá pro lékaře napříč odbornostmi. „Mohla by i určitým způsobem změnit způsob jejich myšlení a nahlížení na pacienta,“ dodal.
Jako první hlavní motivační faktor bylo zajištění práce pro partnera. Druhý motivační faktor bylo vzdělávání pro děti. Až třetí byly finance.
David Halata, lékař
„My jsme se to snažili jako odborná společnost řešit. A zorganizovali jsme společně s praktiky dotazníkové šetření. Kdy jsme se jich ptali, co by je motivovalo, aby šli pracovat na venkov,“ prozradil David Halata. Z dotazování podle něj vyplynulo, že peníze to jednoznačně nejsou a nebudou. „Jako první hlavní motivační faktor bylo zajištění práce pro partnera. Druhý motivační faktor bylo vzdělávání pro děti. Až třetí byly finance,“ vyjmenoval. Na čtvrtém místě se pak umístila pestrost práce praktického lékaře na venkově a kvalita životního prostředí.
Celý rozhovor s Davidem Halatou si můžete poslechnout v přiloženém audiosouboru.
Související
-
Gazdík: Strašák povinné maturity z matematiky už působí. Rodiče raději volí kvalitní učňovské obory
Mají mladí lidé zájem učit se řemeslo? Které učební obory kraj zruší pro nadbytečnost? A jaké změny se chystají ve školství? Hovořila o tom se svými hosty Andrea Kratinová.
-
Toto není integrace, řekl zástupce obyvatel zlínské Letné k chystané výstavbě domů pro schizofreniky
Duševně nemocní lidé se tam pod odborným dohledem naučí samostatnému životu. Proti tomuto záměru se ale staví část místních, kteří město žádají, aby projekt zastavilo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.