Česneková omáčka

Česnek je takový český univerzální všelék, pomůže při kocovině, chřipce či nachlazení, ale je také možné ho považovat za přírodní antibiotikum s protizánětlivými a antibakteriálními účinky.

Pojďte si s námi v Apetýtu připravit česnekovou omáčku.

Budete potřebovat:

 • 50 g sádla
 • 50 g hladké pšeničné mouky
 • 800 ml hovězího vývaru
 • 4 stroužky česneku
 • pepř (bílý mletý)
 • sůl
 • smetanu

Postup:

 1. V kastrolu rozpusťte sádlo, přisypte prosátou hladkou mouku, osmahněte ji, až zrůžoví, zalijte vychladlým vývarem a nechte provařit za občasného míchání přibližně půl hodiny.
 2. Utřete najemno česnek se solí a přidejte ho do omáčky – už ale nevařte.
 3. Můžete přidat smetanu a dochutit solí a pepřem.
 4. Podávejte k pečenému hovězímu masu s houskovým knedlíkem.

Jak skladovat česnek?

Palice chraňte před přímým sluncem a vlhkem. Uložte je do papírové krabice a dejte nejlépe do spižírny. Jakmile česnek načnete, spotřebujte ho do deseti dnů. Do odhalených stroužků se totiž postupně dostává voda a mohou začít plesnivět. Sesychání naopak způsobují vysoké teploty. Česnek neskladujte v lednici, začne rychle hnít.

Česnek léčí

Pokud vás bolí ucho z důvodu zánětu, může být česnek vaší první volbou, než přejdete k antibiotikům. Do ucha nakapejte několik kapek šťávy z česneku a proceduru opakujte, dokud bolest nezmizí.

Související

 • Špagety s tofu omáčkou

  Máme za sebou dny hojnosti a tak vám možná přijde vhod tip na něco lehkého. Do Apetýtu jsme vybrali recept na špagety s tofu omáčkou.

 • Brokolicové smaženky

  Apetýt nabízí recept na brokolicové smaženky. Jsou přesně ten typ letního jídla, které bude výborně chutnat s čerstvým salátem z vaší zahrádky.

 • Kuřecí stehna s česnekovou omáčkou

  Pokud máte pocit, že už jste při pečení kuřecích stehen vyzkoušeli vše, nenechte se mýlit. Dnes se s Apetýtem naučíte kuřecí stehna s česnekovou omáčkou.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová