České animované filmy uvidí i desítky tisíc dětí v zahraničí, říká umělecká šéfka festivalu

28. květen 2021

V pátek odstartovala jarní část Zlín Film Festivalu, připravená animovaná pásma uvidí nejen české děti, ale také malí diváci spřátelených festivalů v zahraničí.

Jarní třídenní část Zlín Film Festivalu bude celá on-line. Nabídne celou řadu premiérových snímků, studentských prací nebo besed.

"Ráda bych upozornila na dvě pásma animovaných filmů určených těm úplně nejmenším dětem. Jsou bez dialogů, nemluví se tam," uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas Zlín umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Zhruba hodinové pásmo animovaných filmů uvidí vedle českých dětí také ohromné množství malých diváků v zahraničí.

"Máme jedno speciální pásmo sestavené z českých animovaných filmů, které poletí do světa. Rozhodli jsme se, že zkusíme udělat projekt s názvem České animace letí do světa. A dohodli jsme se sedmi zpřátelenými festivaly v Japonsku, Indii, Jižní Koreji, na Kubě, v Mexiku, Turecku a na Ukrajině, že tamním dětem zprostředkujeme české filmy," poznamenala Pášmová.

Popsala, že zlínští organizátoři záměrně vybrali tyto destinace, protože tamní festivaly často pracují se znevýhodněnými dětmi, třeba ze sociálně slabších rodin.

"A současně náš až zaskočilo, že například v Indii je připraveno padesát tisíc dětí, které ty české filmy uvidí, na Kubě deset tisíc dětí," doplnila umělecká ředitelka zlínské přehlídky.

Čtěte také

Kompletní program najdete na festivalovém webu, o jednu z ozdob doprovodného programu se postará také Český rozhlas Zlín, který v neděli 30. května od 16 hodin odvysílá na Youtube kanálu Koncerty Českého rozhlasu pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo v podání Slováckého divadla.

Klapkami přispělo 125 autorů, jejich díla čeká turné

Neodmyslitelnou součástí Zlín Film Festivalu je projekt Salonu filmových klapek. Letos se koná už po čtyřiadvacáté a umělecky ztvárněnou filmovou klapkou do něj přispělo 125 autorů. Nyní všechna díla vyráží na Klapka Tour – sérii výstav na různých místech České republiky. Začíná ve Zlíně, kde ji je možné zhlédnout od 27. května do 9. června v obchodním centru Zlaté jablko.

Ani letos nechybí klapky tradičních účastníků Kristiana Kodeta, Kateřiny Miler, Ivy Hüttnerové, Jiřího Slívy, Ladislava Pálky nebo Borise Jirků. Unikátní je také účast Ivana Baboráka, Miroslava Göttlicha a Františka Květoně, kteří malují své klapky už od prvního ročníku. Naopak nováčky jsou TICHO762, Martin Houska, Petra Hřivnáčová nebo Markéta Urbanová, dcera Petra Urbana. Ten se loni do projektu zapojil poprvé a letos bude ve spolupráci pokračovat. Totéž platí i o Michalu Škapovi, výrazném představiteli české grafitti scény. Tři klapky pochází ze zahraničí. Z Kanady zaslala své dílo Ludmila Zemanová, dcera režiséra Karla Zemana. Ze Slovenska do kolekce přispěli Andrej Augustín a Peter Marček.

Ze Zlína se Klapka Tour vydá do Olomouce, Mladé Boleslavi a Brna, aby se pak v závěru vrátila zase do Zlína. V Kongresovém centru bude v rámci 61. ročníku Zlín Film Festivalu k vidění až do 11. září, o den později pak proběhne dražba všech umělecky ztvárněných klapek. Z výnosu dražby následně Nadační fond FILMTALENT ZLÍN podpoří vybrané autorské snímky studentů filmových škol a dalších začínajících filmařů.

autoři: Andrea Kratinová , Radek Štěrba
Spustit audio

Související