Centrální rezervační systém na očkování proti covid-19 – NÁVOD

14. leden 2021 12:18
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vakcína od firmy Pfizer a BioNTech

Celý proces očkování je rozdělen na čtyři kroky – registrace do systému, prioritizace, rezervace a finální očkování. Aktuálně se mohou registrovat pouze občané starší 80 let (od 15. 1. 2021 8:00).   

Ve Zlínském kraji budou mít senioř 80+ možnost nechat se očkovat svým praktickým lékařem. Tito zájemci se nemusí registrovat do rezervačního systému. Místo toho musí zavolat svému praktickému lékaři, který si je zapíše do seznamu. Po doručení vakcíny následně lékař zájemce pozve do ordinace.
Pokud se zájemce už zaregistroval, nevadí, po očkování lékařem se jeho registrace na pořadník v očkování v systému vyruší.
Seznam lékařů, kteří očkování proti covid-19 ve Zlínském kraji provádí, mají k dispozici operátoři na informační lince 577 043 770 (o víkendu od 10 do 14 hodin, v pracovní dny od 9 do 16 hod).

Krok 1 – registrace

Registrace na očkování proti covidu-19 začala v pátek 15. ledna v 8.00. Přes web registrace.mzcr.cz  nebo crs.uzis.cz nebo telefonní linku 1221 se mohou přihlásit lidé starší 80 let.
K přihlášení je potřeba uvést mobilní telefon, kam přijde PIN kód k registraci. Poté je potřeba ve formuláři vyplnit jméno, příjmení, číslo pojištěnce, pojišťovnu, rodné číslo a další informace. Je potřeba také vybrat místo, kde se člověk chce nechat očkovat. Na závěr registrace se žádost musí kliknutím odeslat.

* Při zadávání se počítá s pomocí rodinných příslušníků, praktických lékařů nebo telefonní linky 1221. Ve Zlínském kraji je k dispozici i telefonní linka 577 043 770 (o víkendu od 10 do 14 hodin, v pracovní dny od 9 do 16 hod), na které pomohou seniorům s registrací pracovníci kraje.
* Telefonní číslo, které se na portálu zadává: Je jedno, jestli je dotyčného seniora, jeho dětí nebo vnoučat. Jedno telefonní číslo může být použito vícekrát, např. registraci dědečka i babičky či dalších příbuzných. Pozor ale, abyste pak správný PIN přiřadili správnému rodinnému příslušníkovi.

Krok 2 - prioritizace

Tímto krokem se nemusí občan zabývat. Jde o stanovení pořadí při očkování podle priorit (zdravotní hlediska, povolání). Tabulku preferovaných skupin najdete ZDE.
Seniorům aktuálně registrovaným k očkování proti covidu bude termín přidělován podle věku (NE podle data registrace), dřív starším. Termín pro druhou dávku dostanou za 28 dní.

Krok 3 – rezervace místa a termínu

Pokud budou na očkovacích místech volné vakcíny, příjde na uvedené telefonní číslo SMS s dalším PIN kódem, pomocí kterého se může občan znovu přihlásit do systému a rezervovat konkrétní místo a termín.

Krok 4 – očkování

Na očkování je potřeba přijít s kartičkou pojištěnce a vyhradit si na něj zhruba 45 minut. Lékař bude chtít podepsat souhlas a popis vaší anamnézy, včetně alergií. Kvůli případným problémům je potřeba zůstat po očkování až 30 minut v čekárně, aby se o vás měl kdo postarat.

Potvrzení o očkování

Lidé dostanou certifikát o provedené vakcinaci. Certifikát občan obdrží od očkovacího místa v tištěné i elektronické podobě. Heslo k certifikátu zaslaného e-mailem dostanou lidé prostřednictvím SMS.

Oficiální metodika včetně zobrazení konkrétních stránek systému je k dispozici ZDE.

autor: rvorlova | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy