Covid ve Zlínském kraji - aktuální, stručný a přehledný souhrn kontaktů a informací

Centrální rezervační systém na očkování proti covid-19 – NÁVOD

5. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vakcíny firmy AstraZeneca
Předchozí díl
Následující díl

Celý proces očkování je rozdělen na čtyři kroky – registrace do systému, prioritizace, rezervace a finální očkování. 

Aktuálně očkované skupiny: všichni 16+, od 1. 7. 2021 12+

Čtěte také

Krok 1 – registrace

Registrace na očkování proti covidu-19 probíhá na webu registrace.mzcr.cz .
K přihlášení je potřeba nejdříve uvést mobilní telefon, kam velmi brzy po zadání a odeslání přijde PIN kód k registraci. PIN kód je potřeba vyplnit a odeslat. Poté je nutné ve formuláři vyplnit jméno, příjmení, číslo pojištěnce (odpovídá rodnému číslu bez lomítka), pojišťovnu, bydliště a místo, kde by člověk chtěl být očkován. Tzv. "rizikoví pacienti" musí zakliknout i volbu „osoba s chronickým onemocněním“ a zadat speciální kód od svého lékaře. Na závěr registrace se žádost musí kliknutím odeslat. Systém pak zobrazí zprávu, že člověk byl zaregistrován.

* Při zadávání se počítá s pomocí rodinných příslušníků, praktických lékařů nebo telefonní linky 1221. Ve Zlínském kraji je k dispozici i telefonní linka 577 043 770 (o víkendu od 10 do 14 hodin, v pracovní dny od 9 do 16 hod), na které pomohou seniorům s registrací pracovníci kraje.
* Telefonní číslo, které se na portálu zadává: Je jedno, jestli je dotyčného seniora, jeho dětí nebo vnoučat. Jedno telefonní číslo může být použito vícekrát, např. registraci dědečka i babičky či dalších příbuzných. Pozor ale, abyste pak správný PIN přiřadili správnému rodinnému příslušníkovi.

Krok 2 - prioritizace

Tímto krokem se nemusí občan zabývat. Jde o stanovení pořadí při očkování podle priorit (věk, zdravotní hlediska, povolání). Tabulku preferovaných skupin najdete ZDE.
Lidem aktuálně registrovaným k očkování proti covidu bude termín přidělován podle věku (NE podle data registrace), dřív starším. Termín pro druhou dávku dostanou opět od systému automaticky.

Krok 3 – rezervace místa a termínu

Až bude ve vámi vybraném očkovacím centru k dispozci dostatek vakcín, dostanete SMS s PIN2, přihlásíte se na reservatic.com/ockovani pomocí čísla pojištěnce (=rodné číslo) a obdrženého PIN2. Vyberte si datum a čas prvního očkování, na místě, které jste si vybrali při registraci. Termín pro druhé očkování se vám automaticky vygeneruje sám na stejném očkovacím místě.
Na provedení rezervace máte 72 hodin. Když z jakéhokoli důvodu neprovedete rezervaci do 72 hodin, budete vráceni zpět do registrace a čekáte na novou SMS s výzvou z očkovacího místa.

Krok 4 – očkování

Čtěte také

Na očkování je potřeba přijít s občanským průkazem a kartičkou pojištěnce. Na očkování je potřeba si vyhradit zhruba 20 minut. Lékař bude chtít podepsat souhlas a popis vaší anamnézy, včetně alergií. Tento formulář je nejlépe vyplnit předem doma (po rezervaci přijde na mail). Kvůli případným problémům je potřeba zůstat po očkování až 15 minut v čekárně, aby se o vás měl kdo postarat.

Potvrzení o očkování

Lidé dostanou certifikát o provedené vakcinaci (po druhé dávce). Certifikát občan obdrží od očkovacího místa v tištěné i elektronické podobě. Heslo k certifikátu zaslaného e-mailem dostanou lidé prostřednictvím SMS.

Oficiální metodika včetně zobrazení konkrétních stránek systému je k dispozici ZDE.

autor: rvorlova | zdroj: Český rozhlas Zlín
Spustit audio