Být biskupským manem byla povinnost a zároveň i čest, říká předseda stejnojmenného spolku z Kroměříže Evžen Petřík

25. červenec 2023

Víte, ale kdo byli biskupští manové? Jejich slávu a povědomí o nich se snaží dál šířit kroměřížský spolek Biskupští manové. O jeho aktivitách mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Zlín jeho předseda Evžen Petřík.

„Olomoučtí biskupové, později arcibiskupové, byli druhými nejmocnějšími lidmi v českém království. Vlastnili půlku Moravy a součástí toho byla i obrana. Měli svou gardu a pod biskupskými barvami v ní fungovali právě manové, což byli leníci,“ začíná své vyprávění Evžen Petřík a dodává, že být biskupským manem byla ve své době povinnost a zároveň i čest.

V jeho zajímavém povídání se dozvíme nejen historická fakta o této gardě, ale i o činnosti kroměřížského spolku Biskupští manové. Ten vznikl kolem roku 1990, a ačkoli se jeho členové původně věnovali spíše historickému šermu, dnes organizují bitvy, přehlídky dobového odívání, kostýmované prohlídky a spoustu dalších zajímavých akcí. Jejich kostýmy jsou historickými replikami skutečných dobových oděvů a uniforem nejen z přelomu 17. a 18. století.

Biskupští manové, prohlídky Kroměříže

Evžen Petřík zmiňuje unikátnost činnosti spolku Biskupští manové: „Nevím, že by v rámci republiky někdo dělal něco podobného, tak dlouho a v tak velké míře jako my. Provázíme v historických oděvech v různých městech a do toho přidáváme scénky. To znamená, že se programu účastní třeba 7 až 10 účinkujících.“ K domu dodává, že prohlídky například Kroměříží se snaží každý rok něčím ozvláštnit, a to i novodobější historií. Některé informace jsou ale stálou součástí komentářů prohlídek: „Vysvětlujeme například lidem, proč na tisícikorunové bankovce je z jedné strany František Palacký a z druhé kroměřížský zámek. To většina lidí do té doby neví.“

Jak, kdy a kde takové prohlídky probíhají? Co lze zažít při takzvaném „ponocování“? Na jakých dalších akcích bude možné Biskupské many vidět? Je možné se k této skupině aktivně připojit? I to se dozvíte v rozhovoru s předsedou spolku Biskupští manové Evženem Petříkem.

Biskupští manové z Kroměříže jako dobyvatelé pevnosti Dinaburg/Daugavpils
Spustit audio

Související