Baťovskému řemeslu hrozí zánik. Ve Zlínském kraji se nikdo nechce vyučit obuvníkem

Ve Zlínském kraji skončila výuka obuvnických řemesel, firmy marně hledají pracovníky.

Od nového školního roku nebudou na žádném učilišti nebo střední škole ve Zlínském kraji vyučovat obor výroba obuvi. Poslední tři absolventi složili zkoušky před prázdninami na soukromé zlínské škole Orbis.

Obuvnické firmy přitom stále hledají vyučené řemeslníky v oboru, který kraj proslavil.

Výrobci obuvi mají problémy s obsazením míst dlouhodobě a řada z nich se snaží nekvalifikované zájemce zaučit. Mnozí však nevydrží a ti, kteří přijdou z úřadu práce, obvykle do měsíce odcházejí. Pokud by už nebyli ani noví vyučení, situace by se ještě zhoršila. 

V kraji je přitom soustředěno na devadesát procent obuvnických firem v Česku.

Česká obuvnická a kožedělná asociace jednání se Zlínským krajem, který by mohl obor podpořit, řekla ředitelka asociace Vlasta Mayerová.

Podle ní se chtějí do popularizace řemesla zapojit i lidé sdružení v Klubu absolventů Baťovy školy práce.

"První jednání už jsme s krajem měli a budeme pokračovat," řekla Mayerová. Podle mluvčí Zlínského kraje Soni Ličkové nyní kraj hledá možnosti, jak výuku obuvnictví podpořit. Podle ní ale nepomohla ani motivační stipendia.

Množství dovezených párů obuvi do Česka se loni meziročně snížilo ze 77 na 73 milionů, což je nejméně za posledních pět let. Hodnota dovezené obuvi se pohybuje za tu dobu okolo 27 milionů korun, což znamená, že průměrná cena jednoho páru roste. Pokles je daný tím, že se vozí stále méně obuvi z Číny, loni to bylo 31 milionů párů

Spustit audio

Související