Zvrat v případu únosu dcery podnikatele v Kroměříži. Policie pět let po činu obvinila nově několik lidí

Soud v polovině ledna přerušil výkon trestu Michalu Šnajdrovi, který byl odsouzen na deset let vězení za únos dcery podnikatele z Kroměříže z roku 2014

V únoru se bude trestní senát zlínského krajského soudu zabývat návrhem na obnovu řízení. ČTK to dnes řekli Šnajdrův advokát Robert Cholenský a soudce zlínského krajského soudu Jiří Dufek. Policie v případu nově obvinila několik osob, kterým hrozí osm až 15 let vězení. Stíhány jsou na svobodě, sdělila ČTK mluvčí krajského ředitelství zlínské policie Lenka Javorková.

Šnajdr byl společně s Ladislavem Faltýnkem odsouzen za únos mladé ženy, který se stal v lednu 2014. Podle tehdejšího obvinění se na únosu podíleli i další lidé, jejich vina se ale nepodařila dokázat či nebyli odhaleni. Pachatelé chtěli po ženě, která je dcerou obchodníka s pohonnými hmotami odsouzeného za stamilionové daňové úniky, 100 milionů korun. Unesenou propustili, když jim slíbila požadované peníze obstarat.

Únoscům hrozilo až 15 let ve vězení, oba odsouzení vinu odmítli. Šnajdr byl odsouzen na deset let a Faltýnek na pět let. Do výkonu trestu Šnajdr nastoupil na konci loňského dubna. Oba podali dovolání k Nejvyššímu soudu a požádali také o obnovu řízení. Soudce Dufek dnes ČTK potvrdil, že 9. ledna rozhodl v neveřejném řízení o přerušení výkonu trestu Šnajdra a 27. února se bude trestní senát zabývat návrhem na obnovu řízení. Důvody k rozhodnutí neuvedl.

Do Zlínského kraje mířil kokain za miliony korun. Policie zadržela sedm lidí

Zásah proti dealerům kokainu

Policisté a celníci rozkryli na Moravě rozsáhlou síť distributorů kokainu. Skupina dovezla drogy za miliony korun ze Slovenska, obviněno je sedm lidí.

Podle Cholenského k tomu vedly nově zjištěné skutečnosti, podle kterých Šnajdr čin nespáchal a dopustil se ho někdo jiný. Policie ČTK potvrdila, že v případu jsou vyšetřováni další lidí, kteří jsou stíháni na svobodě. Hrozí jim osm až 15 let ve vězení. Obviněni jsou z loupeže, vydírání, omezování osobní svobody a z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Advokát poznamenal, že policie nyní stíhá "šest skutečných pachatelů". Mezi obviněnými je podle něj i Faltýnek, který se rozhodl o únosu promluvit. K činu se měl doznat i další muž.

Cholenský kritizuje práci policie a státních zástupců. Poukázal například na to, že k původnímu obvinění byly použity pachové stopy z automobilu. K únosu ale měl být podle nynějších policejních poznatků použit jiný vůz. Cholenský obvinil policistu Jana Ovčáčka, který se podílel na vyšetřování, že se vyšetřování snažil zmanipulovat. Porušení právních předpisů podle advokáta umožnili státní zástupci Roman Kafka a Ivan Hrazdira, kteří na případ dohlíželi.

Kafka poznamenal, že záležitost dozoroval jen krátce v roce 2014 a ve věci obžalobu nepodával. "S ohledem na obhajobu obviněných, kteří hovořili o podezření vůči bratrovi jednoho z policistů ze Zlína, byla věc z důvodu vyloučení všech pochybností, postoupena krátce po zahájení trestního stíhání Policii ČR v Brně a zde se věc vyšetřovala," sdělil ČTK.

Případ poté dozoroval státní zástupce Hrazdira. "Teď se k tomu nemohu vyjadřovat, protože cokoliv bych řekl, mohlo by nějakým způsobem narušit to, co probíhá paralelně. Tedy vyšetřování podezřelých," řekl ČTK Hrazdira.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související