Změny a proměny Zlína podrobně. Kdy se opraví tržnice, podchod a co čeká Náměstí Míru?

13. červen 2018

Zlín se už několik let zásadně mění. Zbývá ale stále dost míst, které na přeměnu k lepšímu teprve čekají.

0:00
/
0:00

Horní část Gahurova prospektu ve Zlíně se vrací do podoby ze třicátých let minulého století. Kácí se tak část staré výsadby a budou se sázet nové stromy. O jejich druhovém složení rozhodnou památkáři a to tak, aby co nejvíce odpovídal návrhu Františka Lydie Gahury z 30. let minulého století.

Náměstí Míru v centru Zlína projde rozsáhlou rekonstrukcí. Soutěž na architektonickou studii vyhlásí radnice ještě letos, stavbu zahájí příští rok. Podle odhadů magistrátu vyjde rekonstrukce na několik desítek milionů korun. Centrum krajského města se po dlouhé roky nijak neměnilo. „Poslední velká změna byla v roce 2001, kdy zmizely prodejní buňky,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Vedle moderních univerzitních budov, parků nebo opravených baťovských objektů jsou ale místa, kterými se chlubit nemůže.

Dlouhodobé nájemní smlouvy tak třeba stále blokují dokončení rekonstrukce podchodu na náměstí Práce v centru Zlína. Ten prošel před čtyřmi lety rozsáhlou opravou za asi padesát milionů korun. Po jejím dokončení se objevilo několik problémů. Například kvůli porušené hydroizolaci nad podchodem do něj zatéká.

Město a kraj tak připravují opravu silnice, která vede nad tunelem. Dalším problémem jsou obchůdky v části podchodu. Jejich nájemci se z městem zatím nedohodli a dokončení rekonstrukce tak zablokovali.

Také vzhled autobusového a vlakového nádraží v centru Zlína se má v nejbližších letech změnit. Místo zanedbaných prostor a chátrajících budov stavbaři vybudují moderní dopravní terminál se službami pro veřejnost. Podle plánů má být hotovo po roce 2021.

A zlínské tržiště Pod Kaštany stále čeká na svou rekonstrukci. Spolu s autobusovým nádražím, sadem Svobody nebo bývalým kulturním centrem Družba patří k místům, která obyvatelé kritizují za neutěšený vzhled.

Plánovanou úpravu tržnice za asi čtyřicet milionů korun komplikují majetkové vztahy. Magistrátu se nepodařilo odkoupit část pozemků soukromých majitelů.

Kongresové centrum Evy Jiřičné z Baťova mrakodrapu
Baťovské domky při výhledu z Baťova mrakodrapu
Plány na vytvořené odpočinkové místo s jezírkem na Jižních Svazích ve Zlíně
Vzdělávací komplex fakulty humanitních studii Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se stal Stavbou roku 2017
Současná podoba Náměstí Míru ve Zlíně už nevyhovuje

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...