Žluté, okrové a hnědé až čtyři metry dlouhé rampouchy jsou zimní okrasou Pulčínských skal
V zimě, když přeje počasí, to znamená, když mráz střídá obleva, jsou největší zvláštností a chloubou Pulčínských skal barevné ledopády.
Pulčínské skály jsou v jihozápadní části Javorníků na kopci Hradisko nad obcí Pulčín. Vesnice, po které dostaly název, je místní částí Francovy Lhoty v okrese Vsetín a taky nejvýše položenou obcí Vsetínska. Hradisko sice nepatří mezi nejvyšší vrcholy Javorníků, ale jeho svahy jsou hodně prudké a právě na nich ze země vyčnívají různě velké a tvarově neobvyklé skalní bloky.
Geologové změřili plochu, kterou zabírají a zjistili, že má více než 70 ha. Skály podle nich začaly vznikat před miliony let v době, kdy v těchto končinách bylo ještě moře. Přírodě dalo hodně práce, než vymodelovala zkamenělou zem do podoby, kterou dnes na Pulčíně obdivujeme.
Koncem minulého století byla oblast vyhlášena Národní přírodní rezervací Pulčín - Hradisko. Ještě předtím byly už několik desítek let pod ochranou Pulčínské skály, to je místo nad obcí Pulčín, které je známé jako největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech. Je nejmohutnější z pěti skalních celků, které v rezervaci jsou.
Mezi skalami jsou i jeskyně, dokonce hodně dlouhé, ale většinou nepřístupné. Archeologické průzkumy potvrdily osídlení lokality už v době bronzové. Ve středověku byl na jednom z kamenných vrchů vybudovaný hrad. Podle jednoho z majitelů se jmenoval Plučín a stejný název měla i osada v podhradí. Zůstaly po něm jenom schody vytesané do skály. Říká se jí Zámčiska. Pojmenované jsou i ostatní kamenné bloky. Většinou podle toho jaký mají tvar nebo jaká pověst o nich traduje. Třeba skála, u které se v době třicetileté války scházeli čeští bratři, je Kazatelna.
Čtěte také
V zimě, když přeje počasí, to znamená, když mráz střídá obleva, jsou největší zvláštností a chloubou Pulčínských skal barevné ledopády. Na převisech a v puklinách skal zamrzne vytékající voda a sněžné řasy, které žijí v ledu, ji zabarví. Žluté, okrové a hnědé až čtyři metry dlouhé rampouchy jsou botanickou raritou. Období pro ledopády je od ledna do března.
Rezervace Pulčín - Hradisko je z velké části zalesněná. Bujné porosty kolem skal místy zkreslují dojem o jejich výšce a jinde se mění v prales. Přírodní rezervací se dá procházet pouze po vyznačených trasách. Patří do CHKO Beskydy a kromě skal jsou pod dohledem také rostliny a živočichové.
Související
-
Pověstmi opředený Radhošť i nejvyšší kopce ve Zlínském kraji, to všechno nabízejí Beskydy
Moravskoslezské Beskydy jsou rájem pro všechny, koho láká čistá příroda, šumění lesů a spousta tras pro kolo a v zimě třeba běžky.
-
Kvůli zraněnému křídlu neodletěl do teplých krajin. O opuštěného čápa nyní pečují lidé z Halenkova
Jídelníček čápovi zajišťují místní lidé, pomáhá jim záchranná stanice. Chtějí, aby Karel, jak ptákovi říkají, vydržel v Halenkově až do jara.
-
Většina věcí je lepší dělat jako koníčka, než se tím živit, řekl v Apetýtu zpěvák František Segrado
František Segrado poprvé exceloval na desce Michala Horáčka a Jardy Svobody Tak to chodí a pak na dvou albech dvojice Hapka - Horáček: Strážce plamene a Ohrožený druh.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.