Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Rodák od Bystřice pod Hostýnem a autor rekordní zlínské filmové klapky

Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu, horolezce, trampa či pěstitele kaktusů a sukulentů. Malíř Libor Vojkůvka zemřel ve věku 71 let.

Vojkůvka se narodil 23. července 1947 v Rychlově u Bystřice pod Hostýnem a vystudoval zahradnictví. Ačkoli od mládí rád kreslil, umění se začal intenzivněji věnovat až v 70. letech. Nyní jsou díla malířského samouka, který začal na "volné noze" působit až po roce 1989, zastoupena v mnoha galeriích i soukromých sbírkách.

A Vojkůvkou namalovaná filmová klapka například drží rekord v tradiční dobročinné dražbě na zlínském festivalu snímků pro děti a mládež.

Nedílnou součástí života tohoto malíře s holou hlavou a nepřehlédnutelným dlouhým vousem, který zemřel v 71 letech, bylo zejména cestování.

Výjevy z jeho putování do celého světa pak nechyběly ani na jeho obrazech, ze kterých na diváka koukají opičky, mořské rybky, velryby nebo tygři. "Bez cestování bych nemaloval. Je to nedílná součást mé tvorby. Nejen, že si tak fyzicky odpočinu, ale v cizině načerpávám inspiraci," svěřil se kdysi Vojkůvka.

Častokrát Vojkůvka pobýval v exotických destinacích, jako jsou Jáva, Borneo, Laos, Srí Lanka, Kostarika, Mexiko, Kuba nebo jeho obzvláště oblíbené Thajsko. "Když se tam ocitnu, lítám jako blázen, shýbám se ke květinkám, chytám motýly," vyprávěl o svých cestách, které prokládá intenzivní několikaměsíční prací na obrazech.

Spustit audio zdroj: ČTK

Související