Zateplení domu svěřte odborníkům. Jaro je na realizaci ideální

21. leden 2025

Pro realizaci zateplení domu je ideální jaro nebo podzim. Pokud ještě zateplený dům nemáte, právě nyní určitě řešíte problémy s vytápěním. Je proto nejvyšší čas vše naplánovat tak, abyste si užili funkci zateplení alespoň v létě, kdy vám doma nebude příliš velké horko. Zateplení totiž funguje i obráceně.

Zateplování na jaře nebo na podzim má své výhody. Vyhnete se mrazům, které nejsou vhodné pro montáž, ale i letním vysokým teplotám. Zda a v jaké míře ve vašem domě uniká teplo lze orientačně zjistit termokamerou. Nejčastěji je to v místech stavebních otvorů nebo oblasti překladů a věnců.

Zateplit pak můžete podle potřeby obvodové zdi, střechu, oblast soklu nebo podlahy. Projekt ale raději svěřte odborníkům. Nekvalitní zateplení může v důsledku přinést více starostí než užitku.

Kvalitní realizace je základ

Správně provedeným zateplením obvodových stěn domu se výrazně zvýší teplota nosných konstrukcí. Proto vnitřní povrch stěn nebude studený a díky tomu nevznikne kondenzace vodních par, které by mohly způsobit plísně.

Pokud se plíseň přece jen objeví, nejčastější příčinou je nezateplení výrazných tepelných mostů v konstrukci (například okenní ostění) s přispěním snížené cirkulace vzduchu (nedostatečné větrání). Proto je vhodné celý projekt zateplení připravovat skutečně s odborníky, kteří domyslí všechny detaily.

Rozhoduje tloušťka izolantu i jeho kvalita

Na výběr je na trhu několik druhů izolačních materiálů. Ať už je to polystyren, minerální vlna nebo jiné, vždy vybírejte materiály podle jejich užitných vlastností. Porovnání investovaných prostředků s jejich návratností je pro výběr typu izolace zásadní.

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace. Nejčastěji se používá na zateplování polystyren. Má násobně vyšší pevnost, neabsorbuje vlhkost, a tím nedochází ke ztrátě tepelně izolačních vlastností.

Pokud byste chtěli kvalitně zateplit, ale nechce se vám dům rozšiřovat až o 20 cm, na trhu jsou i speciální polystyreny, které mají stejné tepelně-izolační vlastnosti při menší tloušťce materiálu (tzv. šedý polystyren, který má až o 20 % lepší izolační schopnost). Finální vrchní vrstvu pak tvoří fasádní omítka, která určuje celkový vzhled domu.

Izolace jako návratná investice

Když dnes domácnost využije dotace z programu Nová zelená úsporám, náklady se běžně vrátí už do 10 let. Od letošního roku jsou získané finanční prostředky poskytovány ještě před samotnou realizací. Tato novinka se vztahuje na všechny žadatele, kteří dotaci získali, což velmi usnadňuje přípravy.

Zateplení ale jde ruku v ruce také s výměnou oken. Pokud je to možné, plánujte proto vše jako jeden projekt. Právě program Nová zelená úsporám žadatele formou příspěvků motivuje, aby se v jednom projektu vyřešilo vše. V návaznosti se pak může uvažovat i o změně způsobu vytápění, tepelném čerpadlu, umístění fotovoltaiky a podobně.

Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.

Spustit audio