Zateplení domů a oken se vyplatí. Kvalitní výrobce poskytne záruku i nad rámec doby dané zákonem
Pasivní domy, které mají minimální nároky na vytápění jsou dnes trendem. A není divu, ceny energií rostou. Ne každý na něj ale má. I u starších domů spousta věcí, které ušetří peníze, udělat jde. Jaké jsou hlavní důvody zaměřit se na energetické úspory?
„Hlavní důvod je zvýšení energetické efektivity, protože starší budovy mají velké energetické ztráty. Zlepší se i komfort bydlení. A v neposlední řadě tím zvýšíte i cenu dané nemovitosti, protože investice do rekonstrukce nemovitosti zvyšují její tržní hodnotu při případném prodeji,“ tvrdí Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.
Dotační programy
Pomoci mohou dotační programy Nová zelená úsporám nebo Oprav dům po babičce. „Prvotní je zhodnocení stavu a potřeby dané rekonstrukce. Důležité je také vše zkonzultovat s odborníky. V rámci dotačních programů se můžete obrátit na tvz. centra EKIS. Tam by vám měli odborníci poradit se smysluplnými opatřeními,“ doporučuje Tomáš Sysel.
Do internetového prohlížeče stačí zadat slovo EKIS a tam najdete kontakty na centra a odborníky v místě vašeho bydliště. Prvotní konzultace jsou zdarma a nastaví vám priority rekonstrukce. U starších domů totiž nelze vždy vše provézt. Pomohou zaměřit se na priority – tedy největší úsporná opatření a také zohlední to, jak se dalšími kroky můžeme dostat na energetický standard budovy, aby byly úspory energií co největší.
Jak vybrat správnou firmu
Výrobců oken, dveří a materiálů na zateplení je mnoho. „Pokud se jedná o výměny oken a dveří, doporučuji náš web institutzdravehobydleni.cz, kde si můžete stáhnout formulář zdravého okna. Pomocí něj si můžete vytvořit výběrové řízení pro kvalitního dodavatele,“ radí odborník.
Důležitá je i záruka. Kvalitní výrobce ji neposkytne jen na dobu danou zákonem. Ale můžete ji od něj požadovat na 10, 15, 20 let a to i v případě rekuperace tepla. Většina na tyto požadavky slyší. Pouze kvalitní výrobce poskytuje delší záruku, a tím se odlišuje od prodejců levných výrobců z dovozu – např. Polska nebo ze zemí mimo EU, které v budoucnu nebudou odpovídat normám a dnes je stěží splňují.
Při realizaci svépomocí je velice důležité dodržovat technologické postupy a ČSN. To platí nejvíce u oken, dveří a zateplovacích systémů. Nejlepší je si nechat vše namontovat odborníky. Mít smlouvu na celé dílo od jedné firmy. Vyřeší to spoustu dohadů při případné reklamaci.
Jenom zateplení stropů u starších domů celulózou přinese úsporu 45–50 %. Nová okna s trojskly mohou při správné montáži ušetřit 30 % na vytápění. Jde samozřejmě i o efektivitu vytápěcích systémů.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka