Vzdělávat se v dospělosti naráží na více bariér, možností je ale mnoho
Pozvání k rozhovoru přijali odborníci z Centra výzkumu Fakulty humanitních studií zlínské univerzity doktorka Jitka Vaculíková a docent Jan Kalenda. Tématem bylo vzdělávání dospělých.
Vzdělání v současném světě není jen výsadou dětí a mladých lidí, vzdělávat se mohou také dospělí, a to například přes internet, ale i na různých druzích prezenčního studia. I ve Zlínském kraji k tomu mají mnoho příležitostí. Jak uvádí Jitka Vaculíková, velké množství informací o nabídce ve zlínském regionu najdou lidé například na stránkách monitorzk.cz nebo zkola.cz. Velká databáze placených kurzů a studií se pak nachází na webu eu-dat.cz.
Samotné studium je pro dospělého člověka komplikovanější, protože před ním stojí více překážek než v mládí. „Když toho opravdu hodně zjednoduším, tak můžeme nalézt pět takových základních klíčových bariér,“ říká v rozhovoru Jan Kalenda a doplňuje: „První z nich je nedostatek času, druhá souvisí s nabídkou, třetí souvisí z osobních obav, čtvrtá bariéra souvisí s obecně negativnímu postoji ke vzdělávání dospělých a posledním typem jsou bariéry v pracovním prostředí.“
Jaký zájem je o vzdělávání dospělých ve Zlínském kraji? Jaké je v této oblasti srovnání České republiky s jinými zeměmi? Co znamená pojem genderový stereotyp? I to se dozvíte v záznamu rozhovoru s doktorkou Jitkou Vaculíkovou a docentem Janem Kalendou z Centra výzkumu Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Související
-
Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli speciální papír odvádějící elektřinu
Jak bezpečně zabalit výbušniny nebo zabránit jiskření podlah v nebezpečném prostředí – to zkoumali vědci zlínské Univerzity Tomáše Bati.
-
Musím se tlumit, ať nejsem divoká poskakující paní učitelka, směje se akční učitelka Helena Tomaňová
Helena Tomaňová je velmi oblíbenou učitelkou na prvním stupni základní školy v Uherském Hradišti. Hraje na kytaru, skáče padákem a nade všechno má ráda třídu svých dětí.
-
Komenského citáty jsou moudré v každé době. Pojďte se spolu s námi nad některými zamyslet
15. listopadu jsme si připomínali 350 let od smrti jednoho z největších českých myslitelů, spisovatelů a pedagogů, rodáka z Uherskobrodska Jana Amose Komenského.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.