Vilu nábytkářského továrníka Michaela Thoneta v Koryčanech obývají jen netopýři, kvůli nedostatku financí stále chátrá
Thonetova vila v Koryčanech je veřejnosti běžně nepřístupná. Během Dnů evropského dědictví v září 2023 ale měli lidé znovu možnost si ji prohlédnout.
Vilu průmyslníka Michaela Thoneta v Koryčanech na Kroměřížsku si mohou lidé prohlédnout jen výjimečně. Historická budova totiž kvůli nedostatku peněz na rekonstrukci chátrá a pohyb v ní by mohl být nebezpečný. Stálými obyvateli jsou tak v současnosti jen netopýři.
V rámci Dnů evropského dědictví se zde v září 2023 ale konaly komentované prohlídky. Na jedné z nich byl s mikrofonem a fotoaparátem i redaktor Českého rozhlasu Zlín Roman Verner, a proto vás do interiéru této zajímavé stavby můžeme pozvat v reportáži.
Thonetova vila v Koryčanech
Michael Thonet (1796 – 1871) byl německý podnikatel, truhlář, vynálezce a návrhář nábytku, zakladatel továrny na nábytek z ohýbaného dřeva v Koryčanech (1856) a v Bystřici pod Hostýnem (1861), kde dodnes ohýbaný nábytek vyrábí firma TON.
V parku hned vedle své první moravské továrny v Koryčanech nechal postavit vilu, kterou využívali jeho potomci. Později sloužila například jako mateřská škola či prodejna potravin. Nyní je ve velmi špatném stavu a potřebuje rekonstrukci.
Související
-
Vila Miroslava Zikmunda nabídne komentované prohlídky, měsíčně se tam ale podívá jen 24 zájemců
Vila Miroslava Zikmunda ve Zlíně nabídne komentované prohlídky. Počet návštěvníků bude ale omezený. Nadační fond Zikmundova vila chce zachovat její intimní podobu.
-
Vila Miroslava Zikmunda měla ve svých útrobách vzkaz z doby jejího vzniku
Vedle Baťova památníku a Baťova mrakodrapu je vila cestovatele Miroslava Zikmunda třetí nejdůležitější stavbou ve Zlíně.
-
Podívejte se, jak se žilo u Baťů. Jan Antonín Baťa si svoji vilu vyvzdoroval
Zveme vás na virtuální prohlídku vily Jana Antonína Bati. Je to dům, v němž sídlí Český rozhlas Zlín. A v ulici Osvoboditelů, dříve Nadkostelí, stojí už 90 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.