Víkend ve znamení Československa. Ve Zlíně se otevře Baťův památník, v celém kraji muzea a přijede i Masaryk

Víkend je plný akcí, koncertů a výstav ke 100 letům vzniku Československa.

Pátek, 26. října 2018

Městské divadlo Zlín 10.00 hod. a v 19.00 hod. - Derniéra- gurmánská komedie na cizí účet „Blbec k večeři“ patřící k vrcholům bulvární francouzské komedie. Jiskří vtipnými dialogy, inteligentním svěžím humorem i nečekanými situacemi.

10.00 – studio Z – Veřejná generálka unikátního projektu ke stému výročí vzniku Československa Městského divadla Zlín a Divadla Aréna Bratislava – hra „Masaryk/Štefánik“.

Masaryk/Štefánik

Slovácké divadlo, 19.00 hod. – hlavní scéna – host: Divadlo Jána Palárika v Trnave -  [NA GUT] Začíname!

Pro návštěvníky zámku Lešná u Valašského Meziříčí jsou připraveny halloweenské prohlídky. Kostýmovaní průvodci Vás provedou strašidelně vyzdobenými historickými interiéry, a to v pátek 26. října každou hodinu od 16 do 19 hodin a v sobotu 27. října od 9 do 19 hodin.

Velký sál DK Uherský Brod – 19 hod. Koncert k založení Československa. Koncertní vystoupení zpěvačky a herečky Hany Holišové, Tomáše Davida s brněnským, 18-ti členným profesionálním bigbandem New Time Orchestra a Kateřiny Knapové.

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě zve na vernisáž výstavy Šaty dělají člověka aneb móda první republiky ze soukromé sbírky Vlaďky Dobiášové a sbírek muzea v pátek v 17 hodin. Součástí vernisáže je představení nové knihy Radka Tomečka – Uherský Brod 1918 – 1938 a dobová módní přehlídka. Výstava potrvá do 28. 4. 2019.

Netradiční komentovaná prohlídka světového unikátu holešovské Šachovy synagogy při svíčkách se uskuteční v pátek 26. října v 17:00. Odborným průvodcem bude Vratislav Brázdil. Holešovská synagoga patří mezi nejstarší a nejzachovalejší židovské památky v Česku.

Slavnostní sázení Výročního háje a odhalení pamětního kamene na počest výročí vzniku Československé republiky. Akce se uskuteční dne 26. 10. 2018 u Muzea lesnictví a myslivosti Chřibů pod hradem Buchlovem od 10:00 hod.

Sobota, 27. října 2018

Městské divadlo Zlín, 19.00 - studio Z – PREMIÉRA - unikátního projektu ke stému výročí vzniku Československa Městského divadla Zlín a Divadla Aréna Bratislava – hra „Masaryk/Štefánik“.

Slovácké divadlo, 19.00 hod. - drama Josefa Kajetána Tyla „Fidlovačka“

Kulturní spolek Zvěřinec v Lukově u Zlína zve při příležitosti oslav vzniku Československa dne 27. října na oslavu garážového kutilství a recyklace „Lukovskou Jizvu“, závod vlastnoručně vyrobených minikár, vozítek a povozů všeho druhu, kde jediným pravidlem je, aby hnací silou vozidla byla gravitace. Součástí doprovodného programu bude poprvé také Soutěž o nejlepší lukovský koláč.

V sobotu 27. října od 14:00 do 17:00 hodin se v areálu Parku Rochus v Uherském Hradišti koná již 9. ročník akce Stromy pro Rochus. V letošním roce bude ale vzhledem ke stému výročí založení Československa tato akce zahájena slavnostní výsadbou lípy - stromu svobody. V rámci bohatého doprovodného programu zahraje k poslechu cimbálová muzika Hlaholica.

V sobotu 27. října zvou Luhačovice na Česko - slovenský jarmark, uskuteční se k výročí vzniku samostatného československého státu.

Oslavy 100. výročí založení československého státu se chystají v sobotu na náměstí Míru ve Zlíně. Začnou v 15:00 a uskuteční se v prvorepublikovém duchu, v dobovém automobilu přijede i T. G. Masaryk.

Přijďte oslavit 65. výročí napajedelského folklorního souboru Radovan a 15. výročí Pozdního sběru, které bude doprovázet téma trhů a jarmarků. Program začíná od 16 hodin v Sokolovně Napajedla.

Na sobotu 27. října se v Zubří připravují oslavy 100 let Československa. Tyto se uskuteční v prostorách nově zrekonstruované sportovní haly. Celá akce je pojata částečně jako návrat do minulosti, částečně jako oslava česko-slovenského přátelství. Česko bude hudebně reprezentovat kapela Yo Yo band, Slovensko pak vynikající revivalová kapela Elán KontraBand. Prostory sportovní haly Zubří se veřejnosti otevřou již v 16:30 hodin.

Již sedmý ročník multižánrového hudebního festivalu VALMEZ 2018 se bude konat v sobotu 27. října v prostorách Kulturního zařízení ve Valašském Meziříčí. A opět nabídne především velkou dávku kvalitní muziky v podání místních muzikantů a rodáků. Začátek je v 15 hodin

Neděle, 28. října 2018

Slovácké divadlo, 18.00 hod. – „O slunovratu“ - slavnostní hudebně - taneční představení souboru Hradišťan ke 100. výročí založení republiky

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě zve ke Dni vzniku samostatného československého státu 2018 na den otevřených dveří, který se koná v době od 9 do 16 hodin.

V neděli 28. října se slavnostně otevře veřejnosti obnovený Památník Tomáše Bati ve Zlíně. Prohlédnout si jej bude možné od 11 do 17 hodin. Vstup bude volný.

Muzeum regionu Valašsko zve do vsetínského zámku na novou výstavu „Republika“. Expozice se věnuje vzniku Československa, jeho symbolům a počátkům první republiky na Vsetínsku. Přiblíží návštěvníkům cestu vedoucí k vyhlášení státu a dozvědí se, co se dělo po vyhlášení a jak se projevil vznik republiky na Valašsku. K vidění jsou dobové předměty, fotografie a také originální sako T. G. Masaryka.

Výstava v Muzeu Valašska

K oslavě 100. výročí vzniku samostatného československého státu budou v den státního svátku – v neděli 28. října – zdarma otevřeny krajské kulturní organizace: muzea, hvězdárna i galerie výtvarného umění. Se svým programem se do akce zapojí: Hvězdárna Valašské Meziříčí, 14I15 BAŤUV INSTITUT, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzeum Kroměřížska v Kroměříži, Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.

Velké číslo 100 se v neděli 28. října v podvečer rozzáří na celé jižní straně budovy Baťova mrakodrapu (směrem od třídy T. Bati), která je sídlem Zlínského kraje. Kraj se tímto originálním způsobem připojí k oslavám 100. výročí založení samostatného Československa.

Město Zlín nechalo u příležitosti výročí založení československého státu zpracovat písečnou animaci. Někteří už ji mohli zhlédnout v rámci promítání snímků na letním kině nebo při zlínském filmovém festivalu. Dvoudílný příběh popisuje události ve Zlíně již po roce 1900 s přesahem do současnosti. Z prvního dílu se divák dozví o Masarykově první osobní návštěvě v roce 1907, jeho budování vazeb na Zlín včetně zásluh, které T. G. Masaryk jako poslanec pro Zlín vykonal. Druhý díl je zaměřen na období první světové války, založení Československé republiky a návštěvu T. G. Masaryka jako prezidenta v roce 1928.

autoři: Tomáš Fránek , rv