Věstonickou Venuši objevili v roce 1925. Pochází z doby lovců mamutů
O Věstonické Venuši by se dalo suverénně tvrdit, že je to nejslavnější Moravanka. Tato soška je totiž nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě.
Objevil ji tým profesora Karla Absolona, když v roce 1925 prohledával bývalé sídliště lovců mamutů v Dolních Věstonicích na jižní Moravě. Při prohrabávání popeliště jeden z badatelů Emil Dania nahmátl sošku rozlomenou na dva díly. Je vysoká jen 11,5 centimetru a sotva se vejde do dlaně. Znázorňuje ženu kyprých tvarů s výraznými boky a poprsím.
Nikdy se nedozvíme, kdo sošku vytvořil a jestli byla předobrazem matka, milenka či jestli autor čerpal pouze ze své představivosti. Jisté ale je, že tato paleolitická kráska pochází z období 29 až 25 tisíc let před naším letopočtem.
Tato mimořádně cenná archeologická památka je ve sbírkách Moravského zemského muzea. Další zajímavé předměty z doby lovců mamutů jsou k vidění v interaktivní expozici archeoparku v Pavlově, nedaleko nálezu Věstonické Venuše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.