Brány první záchytné protialkoholní stanice u nás se otevřely v roce 1951
Nejznámějším českým bojovníkem proti alkoholismu byl ve 20. století Jaroslav Skála. Psychiatr, který se od konce 40. let zabýval léčbou lidí závislých na alkoholu.
Trápilo ho, že opilci nejčastěji končili v policejních celách, kde je místo pomoci čekal trest. A tak se 15. května 1951 otevřely brány záchytné stanice v Praze u Apolináře, prvního zařízení svého druhu na světě. Podnapilí lidé tu obvykle strávili noc a po vystřízlivění jim byla nabídnuta odborná léčba.
Jedním z účinných prvků Skálovy terapie byl fakt, že ošetřující personál tvořili sami pacienti, aby na vlastní kůži zažili, jak se opilý člověk chová a jak moc může ubližovat svému okolí.
Zlatým obdobím záchytky byl počátek 80. let, kdy jich bylo po celém Československu v provozu 63. Jen v Praze prošlo záchytnou stanicí Jaroslava Skály během prvních 30 let od založení na 180 tisíc lidí.
V současnosti už policie vozí opilce do Nemocnice na Bulovce a v místech původní záchytky u Apolináře dnes sídlí klinika adiktologie první lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.