V Otrokovicích bude nová výjezdová stanice záchranky, bude tu i tým specializovaný na infekce

28. leden 2022 16:02

Tři výjezdové skupiny, tým specializovaný na infekční onemocnění i skladiště materiálu - to vše by měla nabídnout nová výjezdová stanice Zdravotnické záchranné služby v Otrokovicích. Stanice vznikne v prostorách bývalé průmyslové školy.

V Otrokovicích na Zlínsku začala stavba nové výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Stát bude 130 milionů korun, v provozu by měla být na začátku roku 2024. Půjde o moderní výjezdovou základnu, na které bude pracovat asi 70 lidí – v nepřetržitém provozu tu budou tři týmy. Na nové základně bude také prostor pro takzvaný biohazard tým, který je určený pro zásahy u pacientů s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc.

Nová základna vznikne v ulici U Letiště přestavbou tří objektů ve vlastnictví Zlínského kraje, které dříve využívala jako učebny a dílny střední průmyslová škola. Hlavní budova bude sloužit jako zázemí pro výjezdové skupiny. V druhém objektu se bude nacházet místo pro výcvik a školení řidičů, skladovací prostory zdravotnického a dalšího materiálu pro mimořádné události a hromadná neštěstí, sklad pneumatik a servisní prostor pro automobily. Třetí objekt budou tvořit garáže pro sanitní vozy, myčka, sklady léků, zdravotnického materiálu a dezinfekce, víceúčelový prostor pro biohazard tým a sklad nebezpečného odpadu. Vznikne také parkoviště pro 20 aut.

Záchranáři mají nyní základnu v Otrokovicích na poliklinice. "Prostory otrokovické výjezdové základny jsou zcela nevyhovující. Nenabízejí dostatek místa pro skladování materiálu, léků i zaparkovaných sanitních vozů. Nepřijatelné jsou i z hlediska organizačního uspořádání či zázemí pro posádky," uvedl ředitel ZZS ZK Josef Valenta. Na základně je prostor pro dvě výjezdové skupiny, v nových prostorách budou moci být tři skupiny a v budoucnu by mohla ještě další přibýt.

Otrokovická základna patří vzhledem ke své poloze ke strategicky významným, je na křižovatce tří z pěti oblastí krajské záchranné služby: Zlínska, Kroměřížska a Uherskohradišťska. Stanice bude v blízkosti průmyslové výroby a poblíž napojení na dálnici.

Novou základnu podpoří evropská dotace ve výši 85 milionů korun, zbytek nákladů uhradí Zlínský kraj, který je zřizovatelem záchranné služby. Krajská záchranka má 16 výjezdových základen.

autoři: Veronika Žeravová , Růžena Vorlová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související