V Novém Boru můžete naživo sledovat práci našich sklářů. A prohlédnout si i díla světových umělců

21. leden 2025

Jestli je možné nazvat nějaké město městem skla, pak je to Nový Bor v Libereckém kraji. Sklářské hutě v okolních Lužických horách jsou doložené už od 13. století. Tradiční ruční výrobě zůstává věrné Novotný Glass Centrum, které vybudoval světově proslulý český sklář Petr Novotný. Starou školku nechal podle návrhu architekta Bořka Šípka přestavět na centrum propojující sklářskou huť, restauraci a muzeum.

Muzeum představuje návštěvníkům velkou sbírku moderního skla, užitého i výtvarného umění od umělců domácích i zahraničních. „Ve dvou patrech se dá vidět, co všechno lze ze skla udělat. A zároveň mohou návštěvníci z ochozu muzea přímo nad sklárnou sledovat výrobu,“ říká Viktor Novotný, spolumajitel firmy Novotný Glass. „Máme tu díla snad ze všech kontinentů, z celého světa. A vždycky je na tom skle a na té tvorbě vidět, odkud který umělec je,“ upřesňuje Novotný. Ze zahraničních umělců jmenujme alespoň Dalea Chihulyho, Jamese Mongraina, Michaela Behrense nebo bratry De la Torre brothers.

České sklářské výtvarníky zastupují snad všechna zvučná jména - René a Miluše Roubíčkovi, Jiří Šuhájek či z mladší generace Martin Janecký. A samozřejmě Bořek Šípek. Ten se s Petrem Novotným seznámil již v dobách své emigrace. „V roce 1994, kdy táta zakládal firmu Ajeto, se stal jejím uměleckým ředitelem a začal vymýšlet různé kolekce,“ upřesňuje Viktor Novotný. I když jeho otec představoval většinou ty šikovné řemeslné ruce, které zhmotnily myšlenky výtvarníků, což ho bavilo nejvíc, najdou se v muzeu i jeho čistě autorské kousky.

Od expozice Petra Novotného je to jenom krok na muzejní ochoz, odkud mohou návštěvníci sledovat práci u čtyř sklářských pecí. „To je unikátní pohled, který u nás můžete vidět každý den včetně svátků a nedělí, pokaždé do 15 hodin. Zavřeno bývá opravdu jen výjimečně. Tato dnes už poměrně vzácná činnost byla nedávno zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO,“ dodává k práci sklářů Viktor Novotný.

Po 15 hodině, kdy práce u čtyř sklářských pecí končí, je možné si po předchozí dohodě výjimečně vyzkoušet sklářskou píšťalu. Ale i jen sledování práce mistrů skrz skleněnou stěnu restaurace Huť má své kouzlo. A nezapomeňte navštívit také druhé muzejní patro, kde jsou k vidění třeba ceny Thalie nebo Tour de France, na kterých se podílel v roce 2024 zesnulý sklářský mistr Petr Novotný.

Spustit audio