V Muzeu myslivců a pytláků v Babicích uvidíte i přes osm tisíc let staré jelení parohy
V Babicích na Slovácku ve Zlínském kraji stával prázdný dům. Obec pro něj chtěla najít nové využití, a tak ho dala k dispozici místním myslivcům. Ti v něm vybudovali klubovnu a také učebnu pro mladé zájemce o myslivost. A kromě toho se rozhodli založit tam i pozoruhodné Muzeum myslivců a pytláků.
Babičtí myslivci neměli místo, kde by se scházeli. Obec jim proto poskytla prázdný dům, kde by mohli mít klubovnu a místo pro setkávání mysliveckého potěru. To se povedlo a za klubovnou vznikla ještě fořtovna s původním nábytkem a vybavením.
Fořtovna bývala kancelář vedoucího hajných. Místnost je autenticky zařízená. Nejcennějším kouskem je dřevěná skříň na zbraně z roku 1830. Muzeu ji věnoval historik a muzeolog Jiří Severin. Dalším exponátem je klasický fořtovský stůl, který stával v hájovně na Buchlově. Starý je asi 45 let. Na zdi pak visí komoda, která sloužila jako výstavní prostor. A nesmí chybět ani praščák, tedy otoman, na kterém si fořt mohl zdřímnout.
Vedle klubovny myslivců je také učebna, kde se schází děti se zájmem o myslivost. Kamarádi babických myslivců, spisovatel Jiří Jilík a historik Jiří Severin, souběžně pomáhali vyřídit dotace. To se povedlo a mohlo se začít s úplně novou přístavbou, ve které vzniklo Muzeum myslivců a pytláků.
Živá zvířata jakou součást expozice
V humnech za muzeem byly zřízeny voliéry pro různé druhy bažantů a holubů. Návštěvníci tak mohou obdivovat například zlatého bažanta, který vypadá jako krásně vybarvený papoušek. Dalším druhem je bažant obojkový, který se k nám dostal ve 14. století ze střední Číny. Dalším pěkným kouskem je bažant stříbrný. A nechybí ani bažant obecný a jeden z nejpěknějších druhů bažant královský. Kromě toho jsou u muzea vysazené staré odrůdy ovocných stromů, například jabloně jaderničky, kožušky, renety nebo panenské.
Otevřeno je v Muzeu myslivců a pytláků v Babicích od dubna do září vždy o víkendu. Návštěvu lze domluvit předem u správce muzea Josefa Vranky na telefonním čísle 777 766 964.
Související
-
Hlídky našly v Beskydech stopy vlků a rysů, medvědi se neobjevili
Dobrovolníci hledali už po poosmatřicáté v Beskydech stopy velkých šelem.
-
Ručně psané soudní spisy o krádeži slepic. Podívejte se na dokumenty z historie věznice v Hradišti
Spolek Memoria, který dokumentuje historii bývalé věznice v Uherském Hradišti, získal soudní spisy z doby Rakouska – Uherska.
-
U Koryčan můžete navštívit hrad Cimburk. Práce dobrovolníků změnila ruiny v romantickou zříceninu
Hrad Nový Cimburk u Koryčan byl postaven ve 14. století. Od poloviny 18. století zůstal opuštěný. Dnes je díky usilovné práci dobrovolníků přístupný pro veřejnost.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...