V Kurovicích na Kroměřížsku objevili dělníci při opravě tvrze unikátní hebrejský nápis

9. duben 2019 14:10

Podle památkářů byl v kurovické tvrzi objeven unikátní židovský nápis. V Evropě podle nich není známý jiný podobný nález.

Unikátní hebrejský nápis objevili dělníci na tvrzi v Kurovicích na Kroměřížsku. Pochází asi z roku 1656. Napsalo ho zřejmě dítě. V překladu je ve zdi prvního patra vyškrábané - Napsal Josef, syn Šimšona. Památkáři potvrdili, že v Evropě není známý jiný nález židovských nápisů v interiéru ani exteriéru šlechtického sídla. Na kurovické tvrzi v sedmnáctém století žili Židé prchající z východu před kozáckým povstáním. První nápisy objevili dělníci při opravách tvrze už před třemi lety, připomíná holešovský historik Karel Bartošek.

"Uděláme tam konzilium, kde by se sešli judaisté a historici udělali takovou nějakou závěrečnou zprávu o tom, co se vlastně v těch Kurovicích v polovině 17. století dělo. Pokusíme se to ukázat veřejnosti na Festivalu židovské kultury, který v Holešově probíhá na přelomu července a srpna," uvedl Bartošek. "Nyní objevený nápis je napsaný dětskou rukou, takovým primitivním způsobem, pologramotným. Předchozí nápis byl zcela jiný, zřejmě napsaný vzdělanými lidmi," uvedl Bartošek, podle kterého objev dalšího nápisu dokazuje, že v tvrzi žili nějakou dobu židé, skupina byla různorodá z hlediska věku i vzdělání. Oba nápisy jsou podle něj datované do roku 1656, tedy po skončení třicetileté války.

Podle obce to zvýší atraktivitu samotné, už tak unikátní, tvrze. "Jsme samozřejmě strašně rádi, že tady máme památku takového významu," pochvalovala si nezávislá kurovická starostka Lenka Koutná.

Tvrz Kurovice na Holešovsku, zmiňovaná již v roce 1275, náleží z architektonického hlediska k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě. Je unikátní především díky dochovanému středověkému zdivu v samotném jádru tvrze. Za pozornost také stojí kamenická výzdoba v interierech a zcela zřejmá stopa přestaveb jednotlivých slohů od středověku přes renesanci až po baroko. Kolem samotné budovy se z části dochovalo opevnění.

autoři: pes , Tomáš Hyánek
Spustit audio

Související