V archivu zlínské nemocnice lze najít zajímavé poklady

Oddělení spisové služby Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně je archiv chorobopisů, pracovních karet zaměstnanců a dalších dokumentů. Dá se z nich vyčíst, za jakých podmínek pracovali lékaři před desítkami let, i celá řada zajímavých lidských osudů.

Každé zdravotnické zařízení má svou spisovou službu. Jde o velký archiv chorobopisů, pracovních složek zaměstnanců a dalších dokumentů. V centrální spisovně Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nekonečné regály ukrývají řadu tajemství.

Najdete tu například svědectví o tom, jak firma Baťa pomohla lékařům židovského původu. Jedním z těchto případů je lékař, který byl otcem scénáristy a dramatika Toma Stopparda, a ačkoli tím, že byl vyslán i s celou rodinou pracovně do Singapuru, unikl nacistům, jeho osud byl bohužel tragický. Zemřel totiž při náletu Japonců na lodi, která mířila do Indie.

Tento příběh a mnohé další by se měly objevit v knize, kterou zlínská nemocnice připravuje na rok 2027 ke svému stoletému výročí. Prozradila to mluvčí nemocnice Dana Lipovská v reportáži, ve které se dozvíte například i to, jak dlouho jsou záznamy nemocnice ukládány a co se s nimi potom děje.

Oddělení spisové služby Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, archiv chorobopisů, pracovních karet zaměstnanců a dalších dokumentů
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.