Úterý: Bony, bony, nechceš bony?

14. červenec 2015

Pamatujete období, kdy se sháněly pod rukou bony na nákup v tuzexu? A co jste v tuzexu nakupovali? A kde jste bony sháněli vy? Co dalšího se vám vybaví, když se řekne "nakupování za normalizace"?

Bony, bony, nechceš bony? Tak tahle věta tak důvěrně známá z reálného života nám i našim rodičům, už asi generaci narozené po roce 1990 nebude nic říkat. Možná si na ní vzpomenou leda v souvislosti s kultovním filmem „Bony a Klid“ režiséra Víta Olmera z roku 1987, s Romanem Skamene v jeho zřejmě nejslavnější filmové roli.

TUZEX byl podnik socialistického Československa, jehož prodejny u nás tvořily ostrůvky přepychu a západního životního stylu. Prodejny, kde jste si mohli koupit věci, o nichž jste snili a které jinak nebyly v celém RVHP ke koupi. Džíny „Rifle“, žvýkačky, značkový alkohol a cigarety, kalkulačky, videopřehrávače, ale i naše a západní automobily a další a další výrobky, které jsme znali jenom ze zahraničních filmů a časopisů...

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.