Úmrtí devítičlenné Djatlovy expedice zůstává stále opředeno tajemstvím, říká spisovatel Martin Lavay
Zánik Djatlovovy expedice je jednou z největších neobjasněných záhad 20. století. Pod Mrtvou horou na Uralu bylo nalezeno devět členů této expedice bez známek života.
Psalo se 1. února 1959. Pod Mrtvou horou na Uralu bylo nalezeno devět členů Djatlovovy expedice bez známek života. Všechny přítomné šokuje neobvyklé zbarvení mrtvých těl a nevídaná zranění. Šlo snad o tajné testování jaderné zbraně? Vyskytuje se v oblasti Yetti? Kdo zavraždil tyto mladé lidi? Na tyto a další dotazy v Apetýtu odpovídal Martin Lavay, autor mnoha knih, věnovaných kontroverzním tématům. Zánik Djatlovovy expedice je totiž jednou z největších neobjasněných záhad 20. století.
Djatlovova expedice je pojem, kteří budou milovníci konspirací skloňovat ještě po dlouhá desetiletí. V severním Urale pod horou zvanou Cholat Sjachyl, tedy Hora mrtvých, zahynula v polovině 20. století devítičlenná výprava. Těla byla zmrzačená, některým chyběly orgány, horolezci vybíhali ze stanů bosí a neoblečení. Co je zabilo, se dosud neví. Když tábor 26. února objevila první záchranná výprava vyslaná za Djatlovem v domnění, že se horalové jen ztratili, byl to pohled tak příšerný, že dodnes nikdo neví, co si o tom myslet. Stany byly rozřezány zevnitř, nejspíš takto z nich utíkali členové expedice. Bez oblečení, jen v podvlíkačkách a bez bot letěli ze stanů jak šílení do sněhu a mrazu, někteří z nich dokonce na sobě měli kus prádla někoho jiného. Okolo tábora byly do výšky pěti metrů polámané stromy, nejspíš se na ně tábornici snažili vylézt. Mrtvá těla ležela v němé hrůze všude kolem, některá byla ohořelá, jiná znetvořená, jedné z členek výpravy chyběly oči, jazyk a tkáň na čelisti, jiné mrtvoly měly zpřelámané kosti a proražené lebky.
Související
-
Většina věcí je lepší dělat jako koníčka, než se tím živit, řekl v Apetýtu zpěvák František Segrado
František Segrado poprvé exceloval na desce Michala Horáčka a Jardy Svobody Tak to chodí a pak na dvou albech dvojice Hapka - Horáček: Strážce plamene a Ohrožený druh.
-
Inkluzivní divadlo je různorodost lidí, pohledů a možností, říkají hosté Apetýtu manželé Polínkovi
Hosty Apetýtu byli speciální pedagožka a psycholožka Zdeňka Polínková. A psycholog a zakladatel inkluzivního divadla Tyjátr ModroDiv Martin Dominik Polínek.
-
S dravci ve studiu. Veterinářka ze záchranné stanice pro zvířata přišla i se svými svěřenci
Hostem Apetýtu byla veterinářka ze Záchranné stanice pro zvířata v nouzi v Hošťálkové Kamila Křupalová. S sebou přinesla i tři svěřence a prozradila jejich příběhy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka