Inkluzivní divadlo je různorodost lidí, pohledů a možností, říkají hosté Apetýtu manželé Polínkovi

12. prosinec 2019

Hosty Apetýtu byli speciální pedagožka a psycholožka Zdeňka Polínková. A psycholog a zakladatel inkluzivního divadla Tyjátr ModroDiv Martin Dominik Polínek.

V dopoledním rozhovoru v pořadu Apetýt byla řeč mimo jiné také o plastickém pohybu. Ten rozhýbává, zapojuje a aktivizuje zejména hluboké vnitřní svaly. To je velmi prospěšné pro každého z nás, protože svaly v této oblasti, které podpírají páteř a mají vliv na orgány, bývají povolené, což má negativní dopad na celé tělo.

Cvičením se zlepšuje koordinace, propojení hlavy a těla, naše vnímaní středu těla a jednotlivých svalů. Cvičení je pomalé, klidné, dopřává tělu a hlavě čas a probíhá bez rušivého mluvení (aby se hlava aktivně nezapojovala). Tyto nové zkušenosti pomáhají vytvářet nové neurospoje, v konečném důsledku mění náš mozek. V ideálním případě se provádí minutu pohyb a dvě až tři minuty se odpočívá a vnímají se změny a pocity.

Více si poslechněte v záznamu rozhovoru v Apetýtu.

autor: Andrea Kratinová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.