U Chrastavy můžete navštívit repliku středověkého šlechtického sídla Curia Vítkov
Už víc než dvacet let roste u Chrastavy na Liberecku středověké sídlo Curia Vítkov. Šlechtický dvorec v podobě, jak mohl vypadat ve 12. století. Tehdejší stavby nebyly kamenné, ale dřevěné, a tak se v českých zemích nezachovala celá podoba dvorce. Nejde tedy o přesnou repliku, ale ideální podobu raně středověkého sídla budovanou na základě archeologických výzkumů, historie a znalostí dobových postupů nejen u nás, ale i v dnešním Německu a Polsku.
Curia Vítkov na kopci mezi Chrastavou a Frýdlantem má svůj fiktivní příběh, který sepsala historička Dana Dvořáčková-Malá z Historického ústavu Akademie věd ČR. Mimo jiné v něm uvádí, že mladý šlechtic Vítek byl vyslán zbudovat strážní místo při významné severní cestě, později známé jako Žitavské. A protože na všechny svěřené úkoly by Vítek sám nestačil, mohl si vystavět dvůr, kde našel domov on i jeho nově nabytí poddaní, svobodní i nesvobodní.
Replika sídla je budována po etapách. Vznikla už řada hospodářských budov jako stáje, stodola či stavební huť, několik čeledníků, domů řemeslníků i výstavnějších domů včetně paláce velmože Vítka. Ten je na rozdíl od ostatních srubových staveb patrový, zbylé jsou přízemní, zpravidla jednoprostorové. „Jsou to klasické roubené stavby, kdy část stěn je proutím vyplétaná a omazaná hlínou,“ popisuje vlastivědný badatel Marek Řeháček s tím, že lidová architektura v lokalitě vznikala až do 19. století.
Střechy chudších stavení pokrývají došky, bohatší mají střechy šindelové. „A když se podíváme kolem sebe, nevidíme žádné komíny. Tehdy se topilo přímo v těch roubených místnostech a kouř odcházel pod střechou ven,“ dodává Marek Řeháček.
Tři a půl tisíce čtverečních metrů opevněného dvorce jsou obehnány příkopem a valem s takzvaným polským plotem neboli dřevěnými kůly zaraženými do země. Hlavní vstup je věžovou bránou. Na protilehlém konci je menší brána, která vede do vznikající vesnice. Hlavní sídlo velmože by měl ještě doplnit zprvu dřevěný, později kamenný kostelík, stejně jako tomu bylo v historii.
Středověk v archeoskanzenu Curia Vítkov neboli Vítkův dvůr můžete nejen navštívit ale i zažít na vlastní kůži. Kromě akcí, kdy se návštěvníci seznamují s životem lidí různých společenských vrstev raného středověku, si pod vedením zakladatele dvora Ladislava Tomiče a dalších nadšenců mohou při brigádách vyzkoušet různé práce, od zemědělských až po ty stavební.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka