Špagety nejezte lžící, správně se používá jen vidlička. Radí Eva Filipová

Pokud chceme jíst těstoviny podle etikety, jíme je z talíře pouze vidličkou. Do uvařených špaget kolmo zapíchneme vidličku a točíme ve směru hodinových ručiček. Kdybychom v Itálii použili lžíci, jak je běžné u nás, tak by se na nás Italové vyčítavě koukali a nelíbilo by se jim to.

U nás je povolena i lžíce. V takovém případě držíme lžíci v levé ruce a pomáháme si při namotávání špaget. Do úst vkládáme vidličku, nikoliv lžíci.

Platí jednoduchá pomůcka: dlouhé těstoviny jíme vidličkou tak, že je natáčíme. Krátké těstoviny napichujeme na vidličku tak, že hroty ukazují nahoru.

Eva Filipová

Eva Filipová se zabývá především tématikou společenského chování. Je autorkou knihy Společenská nápověda. Po roce 1991 byla jednou z prvních, která začala s programem úspěšných kurzů pro ženy. Sama absolvovala studium na Mezinárodní škole pro estetiku v New Yorku.

Je členkou redakční rady časopisu Prestige, autorkou mnoha zajímavých reportáží z exotických zemí a spoluautorkou Zlaté kuchařky. Její mimořádný zájem o gastronomii a znalost prostředí jí přivedl k napsání dalších knih jako Exellent menu a Česká moderní kuchyně. Práci kuchařů obdivuje a jejich finální výtvory považuje za výtvarná díla.

Eva Filipová