Rekordní mrazy. V Hoštálkové bylo deset stupňů pod nulou, v Kroměříži i Staré Městě taková zima nebyla 65 let

1. duben 2020

Na pěti meteorologických stanicích ve Zlínském kraji s dlouhodobou historií měření dnes padly teplotní rekordy pro 1. dubna.

Ve Zlíně klesla ráno teplota na minus 7,6 stupně Celsia. Dosavadní minimum pro první dubnový den tam platilo z roku 1996. Tehdy bylo minus 7,2 stupně Celsia, uvedl na dotaz ČTK Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Rekordně nízkou teplotu zaznamenala také stanice v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. Meteorologové tam dnes naměřili minus 7,2 stupně Celsia. Ve městě tak padl rekord z roku 1944, který byl minus 5,4 stupně Celsia. Stanice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku naměřila minus 6,7 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1935 činil minus 5,8 stupně Celsia. Teplotní rekordy padly i v Kroměříži a Starém Městě na Uherskohradišťsku. V obou městech bylo minus 5,2 stupně Celsia. Padla v nich 65 let stará teplotní minima, která byla minus 5,1, respektive minus pět stupňů Celsia.

Mrazivé ráno ve Zlíně

Vůbec nejnižší teplotu v kraji dnes meteorologové evidovali v Hošťálkové na Vsetínsku, kde bylo minus 10,9 stupně Celsia, což však i kvůli krátké době měření na dotyčné stanici neoznačují za rekord.

Mrazivé noci očekávají meteorologové ve Zlínském kraji i v dalších dnech. Podle předpovědi ČHMÚ by měly nejnižší noční teploty z dneška na čtvrtek klesnout k minus dvěma až minus pěti stupňům Celsia, na Vsetínsku ojediněle až k minus sedmi stupňů Celsia. V noci bude jasno. Podobné počasí zřejmě vydrží také ve čtvrtek přes den. Maximální odpolední teploty by se však měly pohybovat mezi devíti až 12 stupni Celsia.

Mrazivé ráno ve Zlíně
autor: Český rozhlas Zlín | zdroj: ČTK

Související