První pomoc v kuchyni při přesolení a připálení

Vařit se může naučit každý, ale dobře vařit, na to je třeba talentu a lásky. Ale i té nejlepší kuchařce se může stát, že něco připálí, zdrcne, nebo si prostě neví rady.

Přesolili jste polévku nebo omáčku? Vhoďte do ní nakrájený syrový brambor, nebo kus chleba, ty sůl vytáhnou. Nebo přes hrnec napněte vlhou utěrku a slaná pára se do ní nachytá.

Přesolené uzené maso ponořte na půl hodiny do mléka. Připálené jídlo postavte s pokličkou do studené vody a to, co nedrží u dna, přelijte do jiné nádoby. Nebo do přepáleného jídla ponořte rozžhavenou vidličku a ponechte tam, dokud syčí.

Bábovka, dort či piškot se nepřipálí, dáme-li do rohu trouby nádobku s vodou.

Připáleninu z buchet či koláče ostrouhejte struhadlem. Nepřipálí se samozřejmě, když je podložíte pečícím papírem.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.