Pro hod diskem jsou výhodou dlouhé ruce, říká mladá naděje české atletiky Jan Svozil ze Zašové

Nástupcem legendárních českých diskařů Ludvíka Daňka nebo Imricha Bugára by se mohl stát talentovaný mladík ze Zašové u Valašského Meziříčí Jan Svozil. Má pro tuto disciplínu ideální předpoklady.

Vrhač Jan Svozil patří mezi mladé naděje české atletiky. Ve své sbírce má několik medailí z mistrovství republiky. Diskem už hodil přes padesát pět a půl metru a ve vrhu koulí dokázal poslat náčiní do vzdálenosti osmnáct metrů a šedesát šest centimetrů. 

Svou budoucnost vidí všestranný atlet v hodu diskem, ve kterém dokázal v dorostenecké kategorii vybojovat titul republikového šampiona. „Na to mám větší predispozice, protože tam jde o délku rukou, což já mám celkem slušnou,“ říká atlet, který v tomto sportu těží i ze své tělesné výšky 209 cm.

Sedmnáctiletý mládežnický reprezentant je ze Zašové a trénuje na stadionu ve Valašském Meziříčí, kde pro svou přípravu nemá ideální podmínky. „Například nemáme diskařskou klec, což je z bezpečnostního hlediska špatné. Plus musíme házet na fotbalovouplochu, což se fotbalistům samozřejmě nelíbí,“ vysvětluje.

Kromě sportu má Jan Svozil ještě jednu velkou zálibu, a tou je hudba, u které relaxuje. Absolvent sedmiletého cyklu hry na klavír umí zahrát populární písničky i klasická klavírní díla. A aby těch talentů a zájmů nebylo málo, může se pyšnit i skvělými studijními výsledky. Student třetího ročníku gymnázia měl zatím na vysvědčení vždy samé jedničky.

Poslechněte si rozhovor s Janem Svozilem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.