Při vyšetřování smrti pacienta ve Vsetínské nemocnici policie chybovala. Rozhodl tak Ústavní soud

16. září 2020

Policie bude muset znovu prošetřit smrt mladého pacienta ve Vsetínské nemocnici. Ústavní soud v Brně dnes vyhověl stížnosti jeho dědečka.

Mladý muž zemřel v nemocnici v létě 2017 kvůli neprůchodným žlučovým cestám a následnému septickému šoku. Jeho dědeček podal na policii trestní oznámení, které však policisté odložili. Podle Ústavního soudu tím ale porušili právo na účinné vyšetřování. Případem se musí policie zabývat znovu, bude nutné zadat revizní znalecký posudek.

Dědeček zemřelého pacienta se neúspěšně obracel také na okresní a krajské státní zastupitelství. Rozhodnutí vydal až Ústavní soud.

"Motivací našeho klienta nebyla žádná náhrada škody nebo majetkový prospěch, ale pouze to, že zemřel mladý člověk, bylo od začátku podezření na nestandardní postup zdravotnického personálu a že by se to mělo vyšetřit," řekl Českému rozhlasu advokát Filip Seifert.

Fakta o průběhu léčení

Pacient se narodil v roce 1991, ve Vsetínské nemocnici jej hospitalizovali na konci července 2017 s bolestmi břicha. O dva dny později zemřel. Diagnóza byla stanovena jako obstrukce žlučových cest, pravděpodobně kvůli kamenům ve žlučových cestách. Bezprostřední příčinou smrti byl septický šok s následným selháním krevního oběhu a orgánů.

Takzvaný zákrok první volby, tedy zprůchodnění žlučových cest při nezhoubné obstrukci, se snažil ošetřující lékař domluvit na "vyšším pracovišti", protože vsetínská nemocnice zákrok neprováděla. Nejbližší termín byl však až další den v ranních hodinách, kdy pacient už nebyl schopen převozu a odpoledne zemřel. K dispozici včas nebylo ani řešení druhé volby, tedy punkce žlučových cest přes játra a drenáž.

Co řekly odborné posudky

Po obdržení zdravotnické dokumentace nechala policie vypracovat znalecký posudek z gastroenterologie. Znalec označil léčebný postup nemocnice jako obvyklý, a o i poté, co správnost lékařského postupu zpochybnilo jiné odborné vyjádření, podle kterého měla vsetínská nemocnice při nedostupnosti sofistikovanějších řešení pacienta ihned operovat.

Podle ústavních soudců by měl nyní znalec svůj původní posudek doplnit. Vzhledem k rozporům s odborným vyjádřením pak musí vzniknout ještě revizní posudek. Policie by měla prověřit také to, zda nechybovalo vedení nemocnice v tom, jak nastavilo komunikaci s "vyššími pracovišti".

"Orgány činné v trestním řízení neprověřily podezřelé úmrtí ve Vsetínské nemocnici dostatečně rychle a efektivně, neboť u nich došlo jednak k neodůvodněným průtahům, a jednak - což je závažnější - došlo také k nedostatečnému objasnění skutkového stavu," uvedl v nálezu soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

autoři: Český rozhlas Zlín , rvorlova | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související