Při otisku bot J. A. Bati do pamětní desky jsme zjistili, že měl každou nohu jinak velkou, uvedl Robert Hájek
Robert Hájek je zakladatelem Nadačního fondu J. A. Bati, inicioval výrobu pamětní desky a připravuje knihu Jak bratři Baťové obouvali svět. Byl hostem Apetýtu.
Podnikatel z Uherského Hradiště Robert Hájek se zasazuje o pokračování baťovské tradice. Inicioval pamětní desku a sochu J. A. Bati v Uherském Hradišti a pamětní desku na vile ve Zlíně, kde dnes sídlí Český rozhlas.
Je zakladatelem Nadačního fondu J. A. Bati. Nyní znovu rozbíhá zapomenutou výrobu sodovky jménem Baťovka, kterou rodina Baťů začala vyrábět v Uherském Hradišti už v roce 1897.
Po obnovení výroby sodovky má i vlastní etiketu, kterou navrhla zlínská designérka Martina Stankušová. „Chtěli jsme trošku jiný styl, který by byl moderní a oslovil i mladší generaci,“ vysvětlil Robert Hájek, který svůj záměr odstartoval v roce 120. výročí založení sodovkárny.
Současně také iniciuje vydání knihy pro děti o tom Jak bratři Baťové obouvali svět, kterou napsala Markéta Pilátová, nominovaná na cenu Magnesia Litera a cenu Josefa Škvoreckého za román Žluté oči vedou domů a epos Má nejmilejší kniha.
Rozhovor s Robertem Hájkem si můžete poslechnout ze záznamu.
Související
-
Apetýt z mlýna v Kopané ve Frenštátě, kde melou Šmajstrlovi pohanku už po pět generací
V mlýně jsou dodnes k vidění řičice, čtvrtky, žerna, slaměnky i historické stroje. Se čtvrtým z generace mlynářů Zdeňkem Šmajstrlou přímo v mlýně natáčela Andrea Kratinová.
-
Většina věcí je lepší dělat jako koníčka, než se tím živit, řekl v Apetýtu zpěvák František Segrado
František Segrado poprvé exceloval na desce Michala Horáčka a Jardy Svobody Tak to chodí a pak na dvou albech dvojice Hapka - Horáček: Strážce plamene a Ohrožený druh.
-
Poslední deník Květy Fialové vznikal tak trochu pozpátku, prozradil v Apetýtu autor Josef Kubánik
„Víte, co je na světě nejkrásnější? Že netrvá věčně“. Citátem z divadelní inscenace Harold a Maude začíná kniha nazvaná Poslední deník Květy Fialové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.