Pomalá smrt pro jasany. Choroba zlikvidovala pět tisíc arcibiskupských stromů na Kroměřížsku

Jasan napadený houbou chalara fraxinea

Je to nejvyšší číslo za desítky let. Houba chalara fraxinea se šíří vzduchem a není proti ní ochrana. Napadá pouze jasany. Stromům oslabí kořeny a ty pak padají.

Přes pět tisíc jasanů loni zlikvidovala na Kroměřížsku Arcibiskupským lesům a statkům choroba známá jako chalara fraxinea.

Jaromír Beran, hajný v kroměřížském polesí uvedl, že chalara napadá v lokalitě jasany na zhruba šestnácti stech hektarech lužního lesa.  

„Ta houba zničí kořeny, strom uschne,“ uvedl Beran. Jasany ještě donedávna v lužních lesích v polesí Kroměříž až 90 procent veškerého zalesnění.

Lesníci kvůli chorobě v lužních lesích na Kroměřížsku v posledních letech zcela přestali vysazovat nové jasany. Nyní vysazují především dub s lípou.

Chalara před časem napadla také jasany podél cyklostezky z Kroměříže do Kvasic. Správcem dotčeného porostu jsou Lesy ČR, které na místě loni a letos pokácely několik tisíc vzrostlých stromů. Kvůli nemocným stromům, které ohrožovaly uživatele cyklostezky, ji město loni muselo nejméně třikrát dočasně uzavřít.

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc vysadí letos na jaře v lesích v Olomouckém a Zlínském kraji téměř pět milionů mladých stromů. Loni jich bylo přes tři miliony. Nákup sazenic přijde podnik na 40 až 50 milionů korun.

Arcibiskupské lesy a statky obhospodařují 42 500 hektarů lesa, především v Olomouckém a Zlínském kraji.

Chalara fraxinea - jde o houbu, která byla do Evropy zavlečena pravděpodobně z Asie. Evropské jasany se tak staly jedním z nejohroženějších druhů stromů v Evropě. Největším problémem celé této nemoci je to, že se šíří vzduchem. Předpokládá se, že jeden strom dokáže nakazit další ve vzdálenosti až několika kilometrů.

Jasan napadený houbou Chalara fraxinea
Spustit audio

Související