Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

František Kinský: „Který zámek, hrad či historický objekt je na řece Orlici nejhezčí? Všechny!“

Shrnutí letního putování po zámcích a hradech na Orlici s Františkem Kinským v Kostelci nad Orlicí a profesorem Petrem Vorlem z Univerzity Pardubice v podhradí u Zámku Pardubice. To není chyba, jak uslyšíte, skutečně v pohradí u zámku.

Rohodli jsme se zakončit náš letní rozhlasový speciál "Na cestách s Petrem Voldánem" tam, kde jsme na počátku července začínali. Byli jsme proto opět hosty Františka Kinského na jeho Novém zámku v Kostelci nad Orlicí.

Moderátor opět v pyžamu

Ale díky rozhlasové technice si odskočíme i k rozhovoru s historikem, prorektorem Univerzity Pardubice Petrem Vorlem. To proto, abychom zasadili zámky a hrady na Orlici do kontextu důležitých staveb své doby u nás.

A seriálu o zámcích a hradech na Orlici je konec

A nejen to. Jak můžete vidět třeba i na fotografiích, například připomínka flanelových stěn na zámku v Častolovicích Františka Kinského docela překvapila...

Který je nejhezčí? Všechny

Pochopitelně jsem jako odpověď na otázku, který zámek či hrad je z námi navštívených historických objektů na Orlici nejhezčí, nečekal od majitele Nového zámku v Kostelci nad Orlicí jinou reakci, než tu, že nedovede vyzvednout jeden na úkor těch ostatních.

Čtěte také

Každý ze zámků a hradů má nejen svoje kouzlo, ale i nejednu originalitu, jakou jinde nenajdete. Byl jsem rád, že jsme pro Františka Kinského - jako asi i pro vás posluchače - objevili například obrázek, který je dílem Marie Terezie. Prý se za ním na zámek Častolovice musí vypravit.

Ale zmínili jsme opakovaně i ohromný zvon Kryštov ze zvonice u zámku Rychnov nad Kněžnou. Tím spíš, že - jak vám prozradí majitel zámku kosteleckého - tam žádný zvon nemají.

Význam Pernštejnů nejen pro region

Rozhlasová technika nám umožňuje trochu "čarovat". A tak si v poslední části seriálu odskočíme na chvilku i do Pardubic.

Čtěte také

Nasměrovala nás tam totiž připomínka rodu Pernštejnů, na který jsme narazili hned na několika místech našeho putování s rozhlasovým mikrofonem.

A když Pernštejnové, tak jedině za historikem, prorektorem Univerzity Pardubice prof. Petrem Vorlem.

Odborník na historii šlechtických rodů nám potvrdil v pardubickém podzámčí i podhradí zároveň, co jsme už v seriálu řekli. Že totiž rod Pernštejnů znamenal hodně jak pro východní Čechy, tak pro celou zemi.

Poklady z kufříku

Ani v Pardubicích, jako při celém putování zámky a hrady na Orlici, nemohl chybět můj cestovatelský kufřík. A z něj jsem profesora Petra Vorla trochu překvapil čokoládovým pokladem v truhle z hradu Potštejn a později na stůl vysypanými nejrůznějšími mincemi.

Na cestách - zámek Pardubice

Jak jsem ale tušil, pro vášnivého numismatika byla naše "amatérská" sbírka mincí hodnoty nicotné. Nicméně, jak uslyšíte, pan profesor umí velice zajímavě spojit poklady z pověstí a skutečné nálezy mincí i se zámky a hrady. Včetně těch "našich" na Orlici.

Klíč a zvonec nakonec

Po krátkém výletu z Kostelce nad Orlicí za Pernštejny a poklady s Petrem Vorlem na zámek v Pardubicích se ještě k závěrečné tečce rozhlasového letního seriálu vrátíme za Františkem Kinským.

Čtěte také

Tam, kde naše putování začalo, v zrcadlovém sále nového zámku, jsme vrátili symbolický starý klíč od osmi zámků a hradů na Orlici do kufříku, zazvonil náš malý zvonec a seriálu je konec.

Uzavřeme ho s vámi v pondělí posledního září jako vždy po 18:00 na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Českého rozhlasu Pardubice.

Tak si talk show "Na cestách s Petrem Voldánem" nalaďte nebo najděte v audio archivu. A hned za týden se už můžete těšit na cestování s legendárním "náčelníkem" Miloslavem Stinglem.

Váš Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...