Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Málem druhý Karlštejn, Tři mušketýři, střelba z kuše a střídání rodů. Hrad Litice nad Divokou Orlicí

Možná rodiště Jiřího z Poděbrad, málem druhý Karlštejn, střelba z kuše i luku, středověké opevněné sídlo, vězení husitského kněze Korandy, spojení s pány z Lipé, Kunštátu, Kalem IV. i Pernštejny nebo rodem Bubnů - to všechno, ale také středověká kadibudka, jsou zajímavosti spojené s hradem Litice.

Sedmou zastávkou našeho letního putování po zámcích a hradech na Orlici je hrad Litice. Na středověké opevněné sídlo nad Divokou Orlicí jsme se s rozhlasovým mikrofonem pořadu "Na cestách" vypravili tentokrát do Pardubického kraje, mezi města Žamberk a Vamberk.

Královské Litice

Jak uslyšíte také od našeho hostitele, správce a kastelána hradu Dalibora Urbana, svého času na Liticích pobýval i šlechtic Vilém Boček z Kunštátu a Poděbrad. Mimo jiné zrovna také v době, kdy se mu narodil syn - budoucí český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad a tak se říká, že se Jiří mohl narodit právě na Liticích.

Jiří z Poděbrad

V každém případě ale právě za Jiřího z Poděbrad prožíval hrad svoji zlatou éru. Litice měl rád a údajně měl uvažovat také o uchovávání Zemských desek a Korunovačních klenotů právě na Liticích, které přebudoval na jednu z nejmohutnějších středověkých pevností.

Střídání rodů v sídle nad Divokou Orlicí

I když se nakonec úschovnou pro klenoty hrad Litice nestal, nikterak mu to na zajímavosti ani důležitosti pro naše dějiny neubralo.

Čtěte také

S Daliborem Urbanem jsme si postupně jak u bran, tak na nádvoří či přímo v útrobách hradu připomínali pány z Lipé, Pernštejny, Karla IV., už zmíněné zlaté časy Litic za Jiřího z Poděbrad, pány z Bubna i rod Parishů.

Leccos lze vyčíst z kamene zdí hradu i jeho zřícenin, z pískovcového erbovního reliéfu, mnohé připomenou i cimbuří a střílny. Když už jsme u těchto atributů historických časů válečnických, trochu je občas na Liticích připomínají i střelci z luků a kuší.

Kuše na Liticích i ve Třech mušketýrech

Byl tu mezi nimi i Ladislav Kácha, od kterého jsem si pro natáčení pořadu "Na cestách" tentokrát vypůjčil kuše - zbraně, jejichž repliky vyrábí v Čáslavkách nedaleko Jaroměře. Na fotografiích můžete jeho obdivuhodné kousky vidět a já vám prozradím zajímavost, která mimo jiné v pondělním pořadu také zaznívá.

Kuše a jejich výrobce - Ladislav Kácha řečený "Indián"

Kuše z dílny Ladislava Káchy drží v ruce při jedné z půtek i mušketýři z americké verze slavného filmu "Tři mušketýři". Až ho uvidíte, dejte si pozor na přestřelku na tržnici a nebo si pohlídejte kuši Ladislava Káchy v pohádce Řachanda. Tam ji má Bolek Polívka.

Sídlo i vězení, Koranda i Karažihovej

Hrad Litice vám ale představíme v pokračovaní letního seriálu na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice nejen jako šlechtické sídlo.

Co je to prevét?

Jeho zdi byly i vězením - byť skoro "fešáckým", jak uslyšíte - třeba pro husitského kněze Václava Korandu, což popsal literárně i Alois Jirásek v románu "Konec a počátek".

Hrad Litice má ale i historku zlodějského poustevníka podivného jména Karažihovej. Také o ném uslyšíte v reportážím putování hradem s kastelánem Daliborem Urbanem.

Tajemné dveře a za nimi - kadibudka

V gotických prostorách mě ale zaujaly i zvláštní dveře. Že by to byl onen pověstný "prevét"?

Dveře k prevétu na hradě Litice

Byl to opravdu vstup na středověkou toaletu, budku, zavěšenou na zdivu hradu. Malé arkýře na krakorcích, to byl soukromý prostor šlechty, jakýsi suchý záchod, kadibudka.

O vše se v nich postarala gravitace a volný pád - jen se nesměly prevéty stavět nad sebou...

Mimochodem, nejstarší zachovaný mají na hradě Přimda v okrese Tachov. Nu a pokud vám to slůvko prevét snad připomíná nadávku - že je někdo "prevít", pak to sedí. Člověk se občas projevuje i jako, s prominutím - hajzlík...

Z Litic do Opočna

Jak je tedy asi patrné, dozvíte se při našem sedmém pokračování cesty po zámcích a hradech na české Loiře - tedy na Orlici - opět spoustu zajímavostí, které jinde nenajdete. A už teď se můžete těšit na destinaci poslední.

V osmém pokračování vás s mikrofonem pozveme k návštěvě zámku Opočno. Kromě jiného to bude i malý výlet do Afriky, ale nechte se překvapit. Nejprve s vámi budeme v obvyklém čase pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" po 18:00 v pondělí 17. srpna na hradě Litice.

Litice
jsou zřícenina hradu na zalesněném návrší nad obcí Litice nad Orlicí, asi 7 km západně od města Žamberka. Hrad je přístupný veřejnosti, je majetkem České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

Takže stačí naladit Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.