Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Unikátní mapa, ceremoniální meč, nejdelší enfiláda i zvon rekordman. Zámek v Rychnově nad Kněžnou

Z Doudleb nad Orlicí to máme na další zámek naší letní cesty jen necelých deset kilometrů. Ve třetím pokračování rozhlasového putování po zámcích a hradech na Orlici vás s mikrofonem pořadu "Na cestách" zveme k návštěvě Hradčan. Hradčany? Ano, ale Rychnovské! 

Nemusíte do Prahy, dominantou města - dříve ještě nápadnější - je zámek Rychnov Nad Kněžnou. 

V regionu je docela právem označovaný jako rychnovské Hradčany.

Než ho postupně obklopila a trochu pohltila zástavba, majestátně městu vévodil a byl viditelný z dálky. Kolovratové si uměli místo pro svoje sídlo vybrat.

V jednom z největších a nejhezčích barokních komplexů s rukopisem stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela nás očekávala zámecká paní Andrea Kolowrat Krakowská a kastelánka Zdeňka Dokoupilová.

Kaludiánova mapa - světový unikát

Když budete hledat zámek na mapě, musíte se od Orlice trošku odkolinit na řeku Kněžnou, jejíž vody ale nakonec v Orlici přes Bělou stejně skončí. A když už jsme u map. Právě V Rychnově nad Kněžnou můžete spatřit něco, co nikde jinde ne.

Nad Klaudiánkou v Rychnově nad Kněžnou

Unikátní nejstarší tištěná mapa Čech z roku 1518, Klaudiánova mapa je skutečnou raritou. Jediný originál je uložen ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích, ale není známo, kolik bylo vytištěno výtisků.

Že jich nebylo moc, dokládá i skutečnost, že již od 16. století byly pořizovány rukopisné a nákladné kopie mapy. A jedna z nich se zachovala na zámku v Rychnově nad Kněžnou. Povíme vám o ní víc nejen s kastelánkou Zdeňkou Dokoupilovou, ale i v rozhovoru s ředitelkou mapové sbírky Přírodovědecké fakulty UK v Praze PhDr. Evou Novotnou.

Poklad - a přitom meč

Jako u všech zámků a hradů na Orlici, i při třetím pokračování naší letní cesty jsme hledali unikáty, které jinde neuvidíte. A teď si představte, že si můžete potěžkat ceremoniální meč, odznak moci moravského zemského hejtmana, kterým se v roce 1667 stal František Karel Libštejnský z Kolowrat.

S pokladem v ruce

Tuhle vzácnost, kterou můžeme klidně považovat za moravskou obdobu Svatováclavské koruny, nám do rukou na chvilku svěřila paní Andrea Kolowrat Krakowská.

O meči jsme se dozvěděli hodně zajimavých podrobností. A zámecká paní nám umožnila nahlédnout i do soukromých komnat a řeč se stočila i na dočista prozaická témata, jako je třeba praní ohromného počtu záclon.

Co je nejdelší enfiláda

Často narazíte na našich zámcích a hradech na něco, co vás skoro "vykolejí". Zámek Rychnov nad Knežnou má těch pozoruhodností spoustu.

Čtěte také

A patří mezi ně i prý nejdelší enfiláda ze všech zámků u nás.

Po natáčení letního vydání pořadu "Na cestách" už i já vím, že enfiláda je čistý průhled komnatami, když necháte všechny zámecké dveře otevřené. V Rychnově nad Kněžnou jsem si pomohl dalekohledem, abych dohlédl na vzdálenost 69 metrů "skrz" jedno z křídel zámku.

Další důvod, proč si poslechnout náš pořad, ale hlavně proč cestovat po zámcích a hradech na Orlici.

Rekordman Kryštof

Jak už dobře víte, vozím s sebou na natáčení pořadu "Na cestách" svůj kufřík s překvapeními.

A když jsem z něj v Rychnově nad Kněžnou vyndal malý zvoneček a rozlehl se jeho zvuk, bylo kastelánce Zdeňce Dokoupilové hned jasné, kam mířím.

Čtěte také

A zamířila s námi ona k další budově zámeckého areálu, kterou si rozhodně ani vy nenechte při návštěvě ujít. A nebo si alespoň poslechnětě, jak se nad městem nese hlas 140 centů těžkého třetího největšího funkčního zvonu u nás.

Za "Kryštofem" jsme vystoupali do zvonice a uvnitř zvonu o průměru dva metry jsme nejen natáčeli. Uslyšíte ale také, že se mi ten úctyhodný historický kus povedlo i rozhoupat a rozeznít.

Pondělí po 18:00 a příště do Častolovic

Zkrátka - i třetí pokračování pořadu "Na cestách" - vám nabízí v Rychnově nad Kněžnou spoustu zvláštností, které jinde nenajdete. Tak si nás nalaďte tradičně v pondělí - tentokrát 20. července - po 18:00 na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.

Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Silueta výrazným způsobem utváří panorama Rychnova nad Kněžnou.

Putujeme po zámcích a hradech na Orlici a příště se vypravíme na zámek v Častolovicích.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.