Perníčky mají název od pepře, původně to byly peprníky

28. prosinec 2021

Největší audioportál na českém internetu

Pečení, perník, perníčky, Vánoce, cukroví | Foto: Unsplash

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je k vidění výstava o historii perníku. Ta je velice dlouhá a sahá až do starověku.

Dřevěné formy na perník, barvotiskové obrázky na jejich ozdobu, více než sto let stará vykrajovátka na cukroví či velké vykrajovačky na perník ve tvaru ryby, cyklisty nebo motorkáře. To vše, a nejen to, je k vidění v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Koření na perníky v historii obsahovalo například i zázvor, anýz, bezový květ nebo pepř. A právě od pepře má podle lektorky muzea Adély Šímové svůj název. Původní perníkáři se nazývali artopiperisté, což bylo odvozeno od latinského názvu pepře. V Čechách se pak perníku dříve říkalo peprník a zkomoleninou tohoto slova vznikl dnešní perník.

Říkalo se, že když se perníkáři narodila dcera, udělal těsto, a z tohoto osmnáct let odleženého těsta pak pro ni upekl perníky k svatbě. Pojďte s námi v reportáži z výstavy za historií perníku.

Výstava "Vánoce s vůní perníku" v Muzeu jihovýchodní Moravy je mezi svátky pro návštěvníky otevřená do čtvrtka 30. prosince 2021, v novém roce ji můžete navštívit až do 9. ledna.

autor: Andrea Kratinová

Související